Tsaaririigi naftakuningad

Bakuu kandis oli naftat juba sajandeid maa alt purskunud, kuid keegi polnud osanud seda toorainet kasutada. Suurejooneline naftamuinas­jutt sai alguse, kui kohale ilmusid rootslastest vennad Nobelid.

© Shutterstock

IB SALOMON

1. JAANUAR 2022

Kui 44aastane rootslane Robert Nobel 1873. aastal Kaspia mere ääres asuvasse Bakuusse jõudis, oli see kärbseid ja tolmu täis räpane linn. Kõikjal võis näha kummalisi, algelisi puidust konstruktsioone, mille ümber askeldasid inimesed. Need ehitised olid naftakaevud. Musta kulla hais torkis nina ja pani silmad vett jooksma.

Robert Nobel oli sellest kõigest vaimus­tuses. Mitme untsu läinud ettevõtmise järel tundus talle, et on nüüd leidnud võimaluse lõpuks äriliselt haljale oksale jõuda. Tema vend relvatööstur Ludvig oli saatnud ta Bakuusse püsside tarvis pähklipuitu ostma, aga Robert otsustas talle kaasa antud 25 000 Vene rubla kulutada hoopis selleks, et osta väike maatükk, millel asusid naftakaev ja väike rafineerimisjaam.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress