Veenus oli elukõlblik kolm miljardit aastat

© Shutterstock

JENS E. MATTHIESEN

1. APRILL 2020

Veenust võib armastus­jumalanna nimest hoolimata nimetada meie Maa põrgulikuks kaksikuks. Planeedid sarnanevad nii suuruse kui ka massi poolest, kuid tingimused meie sõsarplaneedi pinnal erinevad siinsetest nagu öö päevast. Veenusel valitseb 464kraadine kuumus, millest piisab plii sulatamiseks, ent taevas planeedi kohal on kaetud väävelhappepilvedega. Väga tiheda, 95 protsenti süsihappegaasist koosneva atmosfääri tõttu on rõhk planeedi pinnal üle 90 korra kõrgem kui Maal.

NASA teadlaste arvates olid kunagi asjad sootuks teisiti. Nad koostasid arvutimudelid, mis kirjeldavad planeedi ajalugu eri stsenaariumite alusel. Mudelid võtavad aluseks planeedil valitsenud tingimused kolmel ajal: 4,2 miljardit aastat tagasi, mil planeet tekkis; 715 miljonit aastat tagasi, mil Veenuse kasvuhoone­efekt hakkas kontrolli alt väljuma; ja lõpuks tänapäeval. Simulatsioonid näitavad, et uus planeet jahtus kiiresti maha ja sel tekkis peamiselt CO2st koosnev atmosfäär, mis sarnanes Maa omaga samal ajal. Sellistel tingimustel võis Veenusel olla stabiilne kliima keskmise temperatuuriga ligikaudu 50 kraadi. See tähendab, et planeedil võis olla suur hulk vedelas olekus vett ja seega head tingimused elu tekkeks. Mudelite järgi kestsid soodsad olud kolm miljardit aastat, siis aga väljus kasvuhoone­efekt vulkaanipursete tõttu kontrolli alt.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Teadus jõuab postkastidesse iga kuu alguses. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Teaduse veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress