Äsja avastatud komeeti võib lähipäevil palja silmaga näha

Komeet nimega Nishimura, mis avastati vaid kuu tagasi, võib olla põhjapoolkeral viibijatele lähipäevil palja silmaga nähtav.

© AFP

MADIS AESMA

8. SEPTEMBER 2023

Komeedi avastas 12. augustil Jaapani amatöörastronoom Hideo Nishimura. Selle mõõtmed pole täpselt teada. On siiski väga haruldane, et komeet jõuab Maalt parima nähtavuseni nii kiiresti pärast avastamist, ütles Pariisi observatooriumi astrofüüsi Nicolas Biver uudisteagentuurile AFP. Paljud komeedid avastatakse tema sõnul kuid või aastaid enne seda, kui need Päikesest lähedalt mööduvad.

Nishimura komeedi tiirlemisperiood ehk aeg, mille jooksul see teeb täisringi ümber Päikese, on 437 aastat. Suurema osa sellest ajavahemikust veedab sabatäht Päikesesüsteemi jäises välisosas. Kui komeedid jõuavad Päikesele lähemale, paneb selle kuumus komeedi koostises oleva jää aurustuma (aine minekut tahkest otse gaasiliseks nimetatakse sublimeerumiseks ja see toimub ka komeetidega) ja nii tekivad komeedile pea ja saba. 

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress