Vanad egiptlased teadsid vaarao pistoda kosmilisest päritolust

Tutanhamonil oli hauas kaasas meteoriitsest rauast tehtud pistoda. Kas vanad egiptlased võisid teada, et see raud on pärit kosmosest? Uus hieroglüüfiuuring viitab, et jah.

© Shutterstock

MADIS AESMA

25. OKTOOBER 2023

Vaarao Tutanhamonile, kes valitses Egiptust umbes aastail 1336–1327 eKr, oli hauakambrisse kaasa pandud kuldtupes rauast pistoda. Seda relva on analüüsitud alates 1960. aastaist ja et metallisulamis on suur nikli osakaal (11%), võib seda üsna kindlasti pidada meteoriitsest rauast valmistatud pistodaks. Seda enam, et kõige vanemad tõendid Egiptuses toimunud raua maagist sulatamise kohta on pärit umbes kuuendast sajandist eKr. Üldse kõige esimesed tõendid rauasulatamise kohta maagist, tõsi, väga väikestes kogustes, on Kaman-Kalehöyükist tänases Türgis umbes ajast 2200-2000 eKr. 

Igatahes, Tutanhamoni surma ajal raud Egiptuses igapäevaselt kasutuses olnud materjal ei olnud. Olulisemad tööriistametallid olid vask ning vase ja tina sulam ehk pronks.  

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress