Uue uuringu põhjal levivad vähirakud organismis eriti edukalt siis, kui inimene magab, see tähendab öösiti. See avastus võib panna arste ümber hindama, kuidas ja millal vähihaigeid ravida.
© Midjourney / Shutterstock & Lotte Fredslund
LEA MILLING KORSHOLM
JUUNI 2023
Kell on 23, pulss aeglustub, lihased lõdvestuvad ja saabub uni. Keharakud asuvad taastuma ja end parandama. Ühtedele erilistele rakkudele on keha puhkerežiimile siirdumisel hoopis vastupidine mõju. Neile puhutakse justkui sõjasarve: aeg on end jalule ajada, piigid haarata ja lahingusse tormata! Need rakud, mis ennast nüüd „maast lahti ajavad“, on vähirakud. Šveitsi Zürichi föderaalse tehnoloogiainstituudi (ETH Zürich) teadlased on tõestanud, et need ei järgi ülejäänud keha ööpäevarütmi ja aktiveeruvad siis, kui ülejäänud organism puhkab.
Šveitsi teadlaste üllatavad tulemused sunnivad teadlasi ja arste selle kangekaelse haiguse raviviise ning -võimalusi ümber hindama.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud