Uus tehnoloogia võib päästa miljoneid maavärinasurmast

© Shutterstock

NIELS HALFDAN HANSEN

5. VEEBRUAR 2024

2023. aasta veebruaris nõudis maavärin Türgis ja Süürias ligikaudu 60 000 inimelu. Järgmine suur maavärin ei pea olema siiski niivõrd ohvrirohke. Nüüd on võimalik õigel ajal maavärinate eest hoiatada ja samuti teavad ehitusinsenerid, kuidas ehitada maavärinakindlaid kõrghooneid.

India ookean 26. detsembril 2004: 227 898 hukkunut. Haiti 12. jaanuaril 2010: 160 000 hukkunut. Türgi ja Süüria 6. veebruaril 2023: 59 259 hukkunut. Maavärinates hukkub tänapäeval rohkem inimesi kui muudes looduskatastroofides kokku. Keskmiselt hukkub aastas maavärinates 37 500 inimest, üle kuue miljoni inimese saab vigastada, jääb koduta või tuleb nad pikemaks ajaks evakueerida.

Paljude surmade põhjus seisneb ennekõike korraliku, aegsasti toimiva hoiatussüsteemi puudumises ja kergesti kokku kukkuvates hoonetes. Uudne tehnoloogia võimaldab nüüd nendele probleemidele lahendust leida. Teadlased töötavad välja välkkiireid hoiatussüsteeme mobiil­telefonidele, odavamaid lahendusi maavärinate jälgimiseks ja värinakindlaid kõrg­hooneid, millesse on turvaline varjuda isegi ohtlikema maavärina korral.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress