Uus rasestumisvastane vahend peatab seemnerakud enne, kui need munarakuni jõuavad

Arstid katsetavad uut rasestumisvastase vahendi vormi, mille puhul muundatud antikehad püüavad seemnerakud kinni ega lase neil munarakuni jõuda.

© B. Shrestha et al.

EBBE RASCH

1. MÄRTS 2022

Tõhusad ja levinud rasestumisvastased vahendid, nagu beebipillid ja hormoonspiraal, mõjutavad naise suguhormoonide sünteesi ja neil võib olla eba­meeldivaid kõrvalmõjusid, nagu kaalutõus, meeleolukõikumised ja harvadel juhtudel isegi trombid. Nüüd võib olla tulekul uus, tõhus ja hormoonivaba rasestumisvastane vahend naistele. USA Põhja-­Carolina ülikooli mikrobioloogid töötasid välja erilise antikeha, mis püüab seemnerakud kinni enne, kui need munarakuni jõuavad, ja see aitabki rasedust vältida.

Teadlased otsisid eeskuju naistel looduslikult esinevast haigusest, mille puhul nende immuunsüsteem hakkab moodustama antikehi, mis justkui haaravad seemnerakkudest kinni, pidurdavad neid ning muudavad rasestumise ülikeeruliseks või isegi võimatuks. Arstid analüüsisid antikehi laboris ja tõhustasid nende pidurdusvõimet veelgi. Muundatud antikehad seonduvad erilise markeriga, mida leidub seemne-, ent mitte teiste rakkude pinnal. Tuunitud anti­kehad püüavad seemnerakke kaheksa korda paremini kinni. Lammastega tehtud katsetes osutus vahend eriti tõhusaks. Järgmine samm on katsetada seda inimestel.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress