Uus rajatis kogub aastas miljon tonni süsihappegaasi

Šotimaale rajatakse maailma suurimat süsinikdioksiidi kogumise jaama. See kogub süsihappegaasi sama tõhusalt kui 40 miljoni puuga mets.

© Carbon Engineering

EBBE RASCH

1. MÄRTS 2022

Kasvuhooneefekti kahjulike mõjude pidurdamiseks ei tohi atmosfääri kasvu­hoone­gaasidesisaldus rohkem suureneda. Nende hulka atmosfääris saab kahandada, jättes söe, gaasi ja nafta põletamata ning samal ajal kogudes kokku osa sellest süsinik­dioksiidist (CO2), mille oleme juba õhku paisanud. Selle viimase üles­ande lahendamiseks on Šotimaale kavas ehitada maailma suurim süsinik­dioksiidi atmosfäärist eemaldamise rajatis. Aastas peaks selle abil saama atmosfäärist kõrvaldada miljon tonni süsi­­happegaasi ehk umbes sama palju, kui suudab salvestada 40 miljonit puud.

Süsinik­dioksiid eemaldatakse atmosfäärist keemilise protsessi käigus. Esmalt suunatakse õhk võimsate turbiinide abil läbi lubjavee, kus süsihappegaas seotakse kaltsium­karbonaadiks. Tekkinud sool eraldatakse ja pressitakse graanuliteks.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress