Šotimaale rajatakse maailma suurimat süsinikdioksiidi kogumise jaama. See kogub süsihappegaasi sama tõhusalt kui 40 miljoni puuga mets.
© Carbon Engineering
EBBE RASCH
1. MÄRTS 2022
Kasvuhooneefekti kahjulike mõjude pidurdamiseks ei tohi atmosfääri kasvuhoonegaasidesisaldus rohkem suureneda. Nende hulka atmosfääris saab kahandada, jättes söe, gaasi ja nafta põletamata ning samal ajal kogudes kokku osa sellest süsinikdioksiidist (CO2), mille oleme juba õhku paisanud. Selle viimase ülesande lahendamiseks on Šotimaale kavas ehitada maailma suurim süsinikdioksiidi atmosfäärist eemaldamise rajatis. Aastas peaks selle abil saama atmosfäärist kõrvaldada miljon tonni süsihappegaasi ehk umbes sama palju, kui suudab salvestada 40 miljonit puud.
Süsinikdioksiid eemaldatakse atmosfäärist keemilise protsessi käigus. Esmalt suunatakse õhk võimsate turbiinide abil läbi lubjavee, kus süsihappegaas seotakse kaltsiumkarbonaadiks. Tekkinud sool eraldatakse ja pressitakse graanuliteks.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud