Viha tundmine muudab su efektiivseks

Emotsioon, mis harva midagi head kaasa toob, võib teatud olukordades aidata sul ülesandeid kiiremini ja efektiivsemalt lahendada.

© Shutterstock

SØREN STEENSIG

14. NOVEMBER 2023

Texase ülikooli uus uuring näitab, et vihatunne võib teatud olukordades üsna kasulikuks osutuda. Teadustöös, millest võttis osa rohkem kui 1000 katsealust, mõõdeti selliseid emotsioone nagu viha, õnnetunne, igatsus ja kurbus. Pärast emotsioonide mõõtmist pandi katsealused mõistatusi lahendama või videomänge mängima.

Teadlased järeldasid tulemusi mõõtes, et vihatunne parandas tunduvalt katsealuste võimet ülesandeid lahendada.

Uuringu tulemused langevad üldjoontes kokku niinimetatud funktsionaalse emotsionaalsuse teooriaga. Selle psühholoogilise teooria järgi on kõigil emotsioonidel loomulik selgitus ning igaüks neist emotsioonidest võib erinevates olukordades mängida olulist rolli.

 

 

Psühholoogiaprofessor Heather Lench, kes juhtis uuringu läbiviimist, ütles, et viha ei pruugi üldse olla halb emotsioon. „Harilikult püüavad inimesed ülesannete lahendamisel luua positiivset õhkkonda, sest näiteks viha peetakse negatiivseks,“ selgitas Lench. „Aga meie uuring kinnitab juba hästi dokumenteeritud teaduslikku tõdemust, et heaolutunnet võib tekitada positiivsete ja negatiivsete emotsioonide kogum ning teatud olukordades võivad negatiivsed emotsioonid olla eriti efektiivsed.“

Uuringu käigus selgus, et vihased katsealused said eriti hästi hakkama videomängude kõige keerulisemate tasemete mängimisega ning kõige raskemate mõistatuste lahendamisega.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress