Plahvatav gaas andis mootorile superjõu

Maailma suurim mootor on 200 aasta pikkuse inseneritöö kulminatsioon, mis muutis murranguliselt kõiki transpordiliike. Kuigi praegu teevad võidukäiku uued elektrilised sõidukid, on sisepõlemismootorit veel vara maha kanda.

© Wärtsilä

MIKKEL MEISTER

1. OKTOOBER 2021

Üks väga isemoodi sõiduk asub 1863. aastal Pariisist teele eeslinna Joinville-le-Ponti poole. See on hipomobiil – kolmerattaline vanker, millel pole eriskummalisel moel ees hobust. Ometi see liigub – 19. sajandi keskpaiga pariislaste suureks üllatuseks.

Hipomobiili paneb liikuma sellele paigaldatud ühesilindriline sisepõlemismootor, mis on Belgiast pärit Étienne Lenoiri vaimusünnitis. 11 kilomeetri pikkuse teekonna läbimine võtab sel aega kolm tundi, ent sellegi­poolest tähistab see sõiduk pöördepunkti inseneeria ja transpordi ajaloos. Lenoir on esimene leidur, kel on õnnestunud ehitada niisugune sisepõlemismootor, mis ei jää üksildaseks prototüübiks, vaid millest saab toode. Seda mootorit valmistatakse mitu eksemplari ning see juhatab sisse määratud muudatused, mis peagi transpordis ja tööstuses ees ootavad.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress