Maailma suurim mootor on 200 aasta pikkuse inseneritöö kulminatsioon, mis muutis murranguliselt kõiki transpordiliike. Kuigi praegu teevad võidukäiku uued elektrilised sõidukid, on sisepõlemismootorit veel vara maha kanda.
© Wärtsilä
MIKKEL MEISTER
1. OKTOOBER 2021
Üks väga isemoodi sõiduk asub 1863. aastal Pariisist teele eeslinna Joinville-le-Ponti poole. See on hipomobiil – kolmerattaline vanker, millel pole eriskummalisel moel ees hobust. Ometi see liigub – 19. sajandi keskpaiga pariislaste suureks üllatuseks.
Hipomobiili paneb liikuma sellele paigaldatud ühesilindriline sisepõlemismootor, mis on Belgiast pärit Étienne Lenoiri vaimusünnitis. 11 kilomeetri pikkuse teekonna läbimine võtab sel aega kolm tundi, ent sellegipoolest tähistab see sõiduk pöördepunkti inseneeria ja transpordi ajaloos. Lenoir on esimene leidur, kel on õnnestunud ehitada niisugune sisepõlemismootor, mis ei jää üksildaseks prototüübiks, vaid millest saab toode. Seda mootorit valmistatakse mitu eksemplari ning see juhatab sisse määratud muudatused, mis peagi transpordis ja tööstuses ees ootavad.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud