© Shutterstock
KAREN GRUBBE
JUUNI 2023
Päikeseelemendid ja -paneelid on tähtis osa rohepöördest. Aina rohkem hoonete seinu ja katuseid maailmas on varustatud nende elektrienergiat andvate paneelidega.
Rühm USA teadlasi on nüüd astunud tähtsa sammu ses suunas, et töötada välja veelgi tõhusamad elemendid, mida saab kasutada mitmesugustel pindadel. Massachusettsi tehnoloogiainstituudi (MIT) teadlased on leiutanud meetodi, millega saab valmistada sulgkergeid, painduvaid ja imeõhukesi päikeseelemente. Neid saab paigaldada kõikjale alates laevapurjedest kuni presentkateteni. Oma tulemused avaldasid teadlased ajakirjas Small Methods.
MITi päikeseelemendid on valmistatud nanomaterjalidest, mis moodustavad teatud laadi elektroonilise pleki. Ülikerged elemendid on võimalik liimida õhukesele kulumiskindlale materjalile, millega saab katta igasuguseid pindu. Selle tehnoloogia võimaldab ülikergete elementide tootmismahte märkimisväärselt suurendada. Inimese juuksekarvast õhemad elemendid kaaluvad sajandiku tavalistest päikesepaneelidest ning toodavad tavapäraste paneelidega võrreldes ühe paneelikilogrammi kohta lausa 18 korda rohkem elektrit.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud