Uued päikeseelemendid on juuksekarvast õhemad

© Shutterstock

KAREN GRUBBE

JUUNI 2023

Päikeseelemendid ja -paneelid on tähtis osa rohepöördest. Aina rohkem hoonete seinu ja katuseid maa­ilmas on varustatud nende elektrienergiat andvate paneelidega.

Rühm USA teadlasi on nüüd astunud tähtsa sammu ses suunas, et töötada välja veelgi tõhusamad elemendid, mida saab kasuta­da mitmesugustel pindadel. Massachu­settsi tehnoloogiainstituudi (MIT) teadlased on leiutanud meetodi, millega saab valmistada sulgkergeid, painduvaid ja ime­õhukesi päikese­elemente. Neid saab paigaldada kõikjale alates laevapurjedest kuni presentkateteni. Oma tulemused avaldasid teadlased ajakirjas Small Methods.

MITi päikeseelemendid on valmis­tatud nanomaterjalidest, mis moodustavad teatud laadi elektroonilise pleki. Ülikerged elemendid on võimalik liimida õhukesele kulumiskindlale materjalile, millega saab katta igasuguseid pindu. Selle tehnoloogia võimaldab ülikergete elementide tootmismahte märkimisväärselt suurendada. Inimese juuksekarvast õhemad elemendid kaaluvad sajandiku tavalistest päikese­paneelidest ning toodavad tavapäraste paneelidega võrreldes ühe paneelikilogrammi kohta lausa 18 korda rohkem elektrit.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress