Tehistaip seljatab kõikmõeldavad probleemid
Algoritm AlphaFold on õppinud järele aimama organismi keerulisimaid protsesse. See võib aidata välja töötada ravimi kõigi haiguste raviks. Seesama tehnoloogia võib lahendada ka muid probleeme, näiteks kliimakriisi.
tehisSaksa molekulaarbioloog Andrei Lupas lausus: „See asi siin muudab meditsiini. See muudab teadust. See muudab biotehnoloogiat. See hakkab muutma kõike.“
Lupas on üks paljudest teadlastest, kes on avaldanud vaimustust tehisintellektiprogrammi AlphaFold üle. AlphaFold on mõne aastaga prognoosinud ning joonistanud välja sadade tuhandete valkude struktuuri, nende seas ka selle valgu oma, mille struktuuri välja selgitamise kallal Lupas ja ta kolleegid olid üle kümne aasta edutult töötanud.
Valkude struktuuri tundmine on ülioluline. Sellega on vaja kursis olla, et töötada välja ravimeid, seda näiteks nii koroonaviiruse kui ka vähi vastu. On inimesi, kes peavad AlphaFoldi juba sajandi suurimaks teaduslikuks läbimurdeks. Arvutiprogramm ehk algoritm, mille töötas välja ettevõte DeepMind Technologies (selle omanik on Google), teeb ilmselt revolutsiooni muudeski valdkondades peale meditsiini. Seda kasutades võime peagi saada täpsemaid ilmaprognoose, töötada välja uusi arvutiprogramme ja ehk isegi leida lahendusi kliimakriisile.
Valgud sisalduvad kõikides elavates organismides ning neil on täita palju tähtsaid ülesandeid. Tänu valkudele püsivad koos näiteks rakud ning teisalt hoiavad need inimkehas käimas keemilisi protsesse. Valgud on seotud peaaegu kõigega, mis inimkehas toimub. Ka haiguste ravimine algab sageli valkude kaudu. Teades haigust tekitavate valkude molekulaarstruktuuri, saavad teadlased välja töötada tõhusa toimega ravimeid, mis seonduvad efektiivselt vajalike valkudega ning mõjutavad nende käitumist soovitud suunas.
Loe AlphaFoldi imetabastest võimetest lähemalt detsembri Imelisest Teadusest!