Meis kõigis kükitab Kurja juur

Kas teadus teab, mis on kurjus? Vastus on jah, sest nüüdseks on määratletud üheksa kõige öömustema isiksuseomaduse algpõhjus. Lihtsate testide abil on võimalik tuvastada, kui tume on su isiksus.

Foto: Master1305

Kindlasti ei ole sa seda tüüpi inimene, kes lihtsalt lõbu pärast abituid kärbse­vastseid kohviveskis jahvatab. Tundub mõeldamatu, kas pole! Juba niisuguse idee peale annab tulla. Kujutle nüüd olukorda, kus sa pead istuma, vaatama lõputult pikka ja igavat filmi ning vastsete jahvatamine on ainus alternatiiv igavusse suremisele.

Ühes hiljutises katses, mis oli korraldatud just sel viisil, otsustasid üllatavalt paljud inimesed igavuse peletamiseks vastseid jahvatada. Teadlased, kes katse korraldasid, ütlevad, et pole vaja muud kui pisut igavlemist, et lasta vabaks meie sisemine sadist. Ja kui sinus on juba sadismi alge olemas, siis on sul suure tõenäosusega teisigi tumedaid jooni.

Sadism ehk naudingu saamine teistele kannatuste tekitamisest on ainult üks kurjuseprisma tahk. 2018. aastal tegid teadlased kindlaks, et kokku on üheksa ebameeldivat, negatiivset isiksuse­omadust, mis saavad alguse samast juurest. Seda nimetatakse D-teguriks ja see määrab, kui kaugele on inimene enda eesmärkide realiseerimiseks valmis teiste arvelt minema. Need üheksa joont on suuresti pärilikud ja omavahel seotud ja põimunud. See tähendab, et kui sa saad testi tulemusel näiteks sadismiskaalal palju punkte, oled sa üsna suure tõe­näosusega ka nartsissist, egoist või näiteks makjavellistlike kalduvustega.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Miks on evolutsioon ometi lubanud niisugustel asotsiaalsetel ja puhuti lausa jubedatel joontel üldse edasi päranduda? Vastus seisneb tõsiasjas, et kübeke kurjust võib vahel isegi kasulik olla.

Veel mõne aasta eest keskendusid psühholoogid peamiselt kolmele põhilisele omadusele, kui nad pidid selgitama inimloomuse kõige halvemaid külgi. Need kolm olid psühhopaatia, nartsissism ja makjavellism. Viimane on kalduvus teistega räigelt manipuleerida, et oma eesmärke saavutada.

Need kolm on kõik isiksusehäirete kliinilised diagnoosid ja neid nimetatakse tumedaks kolmikuks (ingl dark triad). 2018. aastal lisas Kopenhaageni ülikooli käitumispsühholoog Ingo Zettler neile kolmele uusi tahke ning mitte ühe või kaks, vaid lausa kuus. Samas leiutas ta mõiste D-tegur. D tuleb ingliskeelsest sõnast dark, mis tähendab tumedat.

Kuigi kuus lisaomadust aitavad tumedat isiksust detailsemalt iseloomustada, on need psühholoogilises plaanis siiski skaala kergemas otsas kui psühhopaatia, nartsissism ja makjavellism. Lisandustest kõige hullemat – sadismi – käsitletakse vaimse häirena ainult selle kõige jõhkramal, seksuaalsel kujul. Teised – egoism, eneseupitamine, üleolekutunne, kurjus ja hooletus – on nii­sugused, mida ei peeta haiglasteks, vaid pigem lihtsalt kehvadeks ise­loomujoonteks. Zettler jõudis D-teguri jälile, kui ta koostas küsimustiku, millega hinnatakse isiksuse tumedaid külgi.

;Loe kurja juurest inimloomuses lähemalt detsembri Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555