Kuidas elada tuumarünnak üle terve nahaga

Valged rõivad, dušš ja vana raadio võivad päästa su elu, kui peaks juhtuma halvim ning sa jääd tuuma­pommiplahvatuse mõjualasse. Selles loos õpetame praktilisi nippe, mis võivad aidata inimkonna ajaloo küllap võikaima relva rünnaku edukalt üle elada.

Foto: Razvan Ionut Dragomirescu

tuumaParim viis tuumapommi­plahvatus üle elada on mõistagi viibida selle epitsentrist võimalikult kaugel. Epitsentri ehk plahvatuse toimumispaiga vahetus läheduses teeb ülisuur hulk vabanevat energiat lihtsalt kõik pihuks ja põrmuks. Kui oled õnnekombel plahvatusest nii kaugel, et see ei tapa sind otseselt, on võimalik kasutada mitme­suguseid abinõusid, mis peaksid sind plahvatusega kaasneva põletava lööklaine (see on kui tulipalava õhu müür, mis liigub helikiirusel) eest kaitsma.

Plahvatusohu puhul peaksid kohe varjendisse või keldrisse minema. Iga maa-alune ruum on hea, kui pole ohtu, et selle väljapääs blokeeritakse. Lööklaine purustab seinad või tõukab need ümber, nii et peaksid olema kindel, et pärast on sul võimalik ka välja maapinnale pääseda. Kui sa varjendisse ei jõua, heida pikali, sule silmad, pane käed keha alla ja tee suu lahti. Kui sul veab ja sa leiad maa­pinnast mõne süvendi, heida sinna. Seal on kõige suurem võimalus, et sind ei taba kivitükid, klaasikillud või muud rusud, mida lööklaine laiali paiskab.

Tähtis on silmad kinni panna. Plahvatust ei tohi mingil tingimusel vaadata. Tuumapommiplahvatusega kaasnev valgus­sähvatus on nii ere, et võib su mitmeks minutiks pimestada. Megatonnise pommi (mis on ligikaudu 80 korda võimsam kui Hiroshimale heidetud Little Boy (Väike Poiss), ent praeguste standardite järgi siiski väike) plahvatus võib selgel päeval pimestada ka kaugemal kui 20 kilo­meetrit. Kärgatus levib rõhulainena, mis on ülivõimas. Selleks, et trummikiled su kõrvus ei puruneks, tuleks suu avada – sel moel saab tasakaalustada rõhku sisekõrvas ja välisrõhku.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Plahvatuse käigus tõuseb temperatuur väga kõrgele. Kui plahvatas näiteks Hiroshimale heidetud pomm, kerkis tempera­tuur 300 000 Celsiuse kraadini. See on 300 korda kõrgem kui see temperatuur, millel surnuid kremeeritakse. Võimali­kult suur osa kehast tuleks kinni katta, et liigseid põletusi vältida.

Loe nõuandeid tuumarünnaku üle elamiseks (loodetavasti ei lähe neid nippe sul eales tarvis!) detsembri Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555