Kuidas elada tuumarünnak üle terve nahaga
Valged rõivad, dušš ja vana raadio võivad päästa su elu, kui peaks juhtuma halvim ning sa jääd tuumapommiplahvatuse mõjualasse. Selles loos õpetame praktilisi nippe, mis võivad aidata inimkonna ajaloo küllap võikaima relva rünnaku edukalt üle elada.
tuumaParim viis tuumapommiplahvatus üle elada on mõistagi viibida selle epitsentrist võimalikult kaugel. Epitsentri ehk plahvatuse toimumispaiga vahetus läheduses teeb ülisuur hulk vabanevat energiat lihtsalt kõik pihuks ja põrmuks. Kui oled õnnekombel plahvatusest nii kaugel, et see ei tapa sind otseselt, on võimalik kasutada mitmesuguseid abinõusid, mis peaksid sind plahvatusega kaasneva põletava lööklaine (see on kui tulipalava õhu müür, mis liigub helikiirusel) eest kaitsma.
Plahvatusohu puhul peaksid kohe varjendisse või keldrisse minema. Iga maa-alune ruum on hea, kui pole ohtu, et selle väljapääs blokeeritakse. Lööklaine purustab seinad või tõukab need ümber, nii et peaksid olema kindel, et pärast on sul võimalik ka välja maapinnale pääseda. Kui sa varjendisse ei jõua, heida pikali, sule silmad, pane käed keha alla ja tee suu lahti. Kui sul veab ja sa leiad maapinnast mõne süvendi, heida sinna. Seal on kõige suurem võimalus, et sind ei taba kivitükid, klaasikillud või muud rusud, mida lööklaine laiali paiskab.
Tähtis on silmad kinni panna. Plahvatust ei tohi mingil tingimusel vaadata. Tuumapommiplahvatusega kaasnev valgussähvatus on nii ere, et võib su mitmeks minutiks pimestada. Megatonnise pommi (mis on ligikaudu 80 korda võimsam kui Hiroshimale heidetud Little Boy (Väike Poiss), ent praeguste standardite järgi siiski väike) plahvatus võib selgel päeval pimestada ka kaugemal kui 20 kilomeetrit. Kärgatus levib rõhulainena, mis on ülivõimas. Selleks, et trummikiled su kõrvus ei puruneks, tuleks suu avada – sel moel saab tasakaalustada rõhku sisekõrvas ja välisrõhku.
Plahvatuse käigus tõuseb temperatuur väga kõrgele. Kui plahvatas näiteks Hiroshimale heidetud pomm, kerkis temperatuur 300 000 Celsiuse kraadini. See on 300 korda kõrgem kui see temperatuur, millel surnuid kremeeritakse. Võimalikult suur osa kehast tuleks kinni katta, et liigseid põletusi vältida.
Loe nõuandeid tuumarünnaku üle elamiseks (loodetavasti ei lähe neid nippe sul eales tarvis!) detsembri Imelisest Teadusest!