Päikesesüsteem on koduks sadadele planeetidele

Planeedi kui taevakeha praegu kehtiv definitsioon on lohakalt ja vastuoluliselt koostatud ning seda on mõjutanud ebausk. Nii arvavad astronoomid, kes tahaksid lisada Pluuto ja paljud teised pisikesed taevakehad planeetide nimekirja.

ILLUSTRATSIOON: Imeline Teadus  

Mis on planeet? Kuidas seda päris täpselt määrat­leda?

Astronoomid pole olnud selles küsimuses alati sugugi ühte meelt. Vaidlusi ja aru­telusid planeedi kui sellise olemuse ja tähenduse üle on olnud tublisti. Vast tuntuim näide vastuoludest on see, kui Päikese­süsteemi äärealadel asuv pisike Pluuto pärast avastamist 1930. aastal esialgu planeediks tituleeriti, kuid aastal 2006 sellest nimetusest ilma jäeti ja pelgalt planetoidiks ehk kääbusplaneediks liigitati. Pluuto on nüüd Päikesesüsteemi ainuke nii-öelda endine planeet.

Neid, kelle meelest peaks Päikese­süsteemis leiduvaid väiksemaid objekte, sealhulgas Pluutot, ikkagi planeetideks kutsuma, leidub astronoomiaringkonnis siiski ka praegu. Kui Rahvusvaheline Astronoomia­liit (IAU) tunnistab Päikesesüsteemis kaheksat planeeti Merkuurist Neptuunini, siis USA Kesk-Florida ülikooli planetoloog ja füüsik Philip Metzger ja tema kokku kutsutud teadlaste rühm tahab planeedi definitsiooni lihtsustada. Enne ülikooli aastakümneid NASAs töötanud Metzgeri seisukoht on lihtne: planee­dist teeb planeedi see, kui see on praegu või on olnud minevikus geoloogiliselt aktiivne. Ja ongi kõik.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

IAU defineerib planeeti teisiti. See peab täitma kolm kriteeriumi. Esiteks peab taevakeha olema orbiidil ümber Päikese, teiseks peab see olema hüdrostaatiliselt tasakaalustunud (taevakeha ei paisu ega tõmbu kokku, kuna selle sisemusele mõjuv rõhk on tasakaalus sisekihtidest väljapoole mõjuva rõhuga; ühtlasi on taeva­keha saanud keraja kuju) ja kolmandaks peab see olema gravitatsiooni abil enda kosmilise lähiümbruse väiksematest objektidest puhtaks koristanud.

„Me kõik teame, mida tähendab planeet tegelikult,“ ütles Metzger Imelisele Teadusele. „See tähendab geoloogiliselt keerukat maailma.“

Tema määratluse järgi ei tule planeediks ennistada üksnes Pluutot, vaid selle tiitli peaksid saama endale veel paljud-paljud taevakehad Päikesesüsteemis. Planee­tideks tuleks Metzgeri definitsiooni järgi lugeda veel näiteks Kuu, aga ka teiste planeetide kaaslased ja igasugused muud väikesed objektid asteroidide vöös ja teisel pool Neptuuni orbiiti. Metzgeri määratlust aluseks võttes poleks Päikesesüsteemis enam kaheksa planeeti, vaid neid oleks üle neljasaja.

Loe Metzgeri ja tema vastaste ideedest septembri Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555