Geniaalne kiidukukk tegi arstiteaduses revolutsiooni

Rooma riigis kemplesid arstid selle nimel, kelle sõna peale jääb. Rivaalid vaidlesid üksteisega valjusti isegi hinge vaakuvate haigete sängide ääres. Nad mustasid üksteist Rooma väljakuil ning tihti läksid isegi kaklema. Suurim kiidukukk arstide seas oli ühtlasi teraseim. Enesekindel kreeklane Galenos oli arstiteaduse pioneer, kelle ravivõtteid kasutati 1400 aastat.

Galenose monument tänapäeva Türgis Izmiris. FOTO: Shutterstock  

Kreeka arstil Galenosel oli tuli takus. Ta tõttas inimestest tulvil Rooma tänavaid pidi villa poole, kus haige noormees võitles oma elu eest. Teised arstid olid proovinud patsienti juba kolm päeva iga­suguste võtetega ravida, aga tulutult. Hullemgi veel, nende ravitsemine oli haige olukorra halvemakski teinud.

Galenos tegutses kohale jõudnuna kiiresti ja otsustavalt. Ta mõõtis noormehe pulsi sagedust, hindas selle tugevust ning täheldas, et haige silmad on üsna sügavale silmakoobastesse vajunud, nii et ta nägu meenutas juba koolnu oma. Arst mõistis, et peagi on tulemas uus palavikuhoog, ja järeldas, et viimse piirini kurnatud haigele tuleb hoo üle elamiseks süüa anda. Tohter võttis korraks hoopis koka rolli. Ta valmis­tas nii kiiresti, kui suutis, noormehele kausikese kaeratanguputru, ja söötis selle haigele sisse. Paar tundi hiljem oligi uus palavikuhoog päral. Voodis piinelnud noormehe pulss muutus üsna nõrgaks ja aeglaseks, kuid ta pidas siiski vastu.

Galenos käis haiget järgmisel nädalal iga päev vaatamas ning pakkus talle alati putru ja granaatõunu. Tasapisi kogus noormees rammu ja tõvehood raugesid.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Teisi arste Galenose ravi ei veennud. Nad arvasid, et tervenemiseks oleks piisanud sellest, kui noormees oleks söömise-joomise asemel hoopis paastunud.

Galenose mõõt sai selle jutu peale täis. „Ma ei suuda nende seletamist enam taluda!“ kirjutas ta ägestununa oma päevikusse.

Seejärel kutsus ta kriitikud haigevoodi juurde, et anda neile õppetund. Haige jäetigi ilma toidust ja veest, nagu teised arstid olid soovitanud, kuid nende ehmatuseks ei tervenenud noormees seejärel sugugi, vaid tema seisund hoopis halvenes. Haige ilmutas lämbumise märke ning tema jäsemed tõmbusid külmaks.

Teised arstid, nagu Galenos hiljem oma kirjutises rahulolevalt märkis, muutusid samuti kaameks nagu surma­varjud, ja asusid vaikides väljapääsu poole teele.

Galenos oli aga lasknud ukse lukku keerata, et anda oma rivaalidele korralik õppetund. Ta tegi haige lõuad lahti, surus talle suhu vooliku ning pressis makku pisut odrakörti. Toit tegi taas imet! Natuke hiljem tuli noormees teadvusele ja oli üsna heas meeleolus. Kreeka arst oli oma rivaalide üle saavutanud järjekordse võidu.

Loe antiikaja imetohtri kohta lähemalt augusti Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555