Rooma hooaeg kanalis Viasat History

Sel kevadel külastame erakordse ajalooga Euroopa linna: Roomat. Tulge kaasa, et rännata tagasi Julius Ceasari aegadesse. Uurime tema võimujanu ja seda, kuidas see Rooma armee kaotuse äärele viis. Samuti uurime revolutsioonilisi leiutisi, mis võimaldasid Rooma impeeriumil sedavõrd hiiglaslikuks kasvada ja mis siiani arhitekte inspireerivad. Lahkume kuivalt maalt, et uurida lähemalt Baiat, maailma suurimat veealust arheoloogilist leiukohta, mida sageli nimetatakse Rooma Atlantiseks.

Selles artiklis tutvustame lähemalt põnevaid dokumentaalfilme Roomast, mida näeb Viasat Historys igal reedel alates 6. maist kell 22.

CAESARI VIIMSEPÄEVASÕDA

Esmaeetris reedel, 6. mail alates kella 22.00-st

Julius Caesari järeleandmatu võimuhimu seab ta vastamisi võimsa jõu - lahinguis karastunud Gallia hõimudega, kes tänase Prantsusmaa aladel kunagi elasid. Rooma väejuht tahab kindlustada oma võimu kindlustada ja otsustab, et sõjaline võit ja vallutamine on tema tee tippu. Ta asub kogu Galliat oma kontrollile allutama, käivitades sündmuste seeria, mis viib tema armee lüüasaamise äärele. Sajandite jooksul on tõde selle kohta, mis täpselt juhtus, saladuseks jäänud. Peaaegu kõik tõendid nn Gallia sõdade kohta pärinevad Rooma väejuhi enda kirjutatud ülestähendustest. Nüüd jahivad ajaloolased ja arheoloogid tõde Caesari vallutuste kohta.

ROOMA SUUREHITISED

Esmaeetris reedel, 13. mail alates kella 22.00-st

50 eKr/e.m.a: Julius Caesar sai taas võimu Gallia üle, kuid see ei olnud lihtne sõjaline vallutus. Rooma tahtis kasvatada oma suurust, viies tsivilisatsiooni lüüa saanud barbaritele, kes olid nüüd saanud impeeriumi osaks. Rooma uut territooriumi muudeti tohutute ehitusprojektidega, mille hulgas olid akveduktid, teed, suplushooned, amfiteatrid ja areenid; selles sarjas uuritakse kolme linna, kus asuvad tänapäeval selle tööka tsivilisatsiooni jäänused. Arvutigraafika, arhiiviülesvõtete, aerofotode ja ekspertide ütluste abil paljastab see triloogia Rooma inseneriteaduse imede saladused.

BAIA - ROOMA ATLANTIS

Reedel, 20. mail kell 22.00

Baia, mille pindala on kolm korda suurem kui Pompeil ja mis asub umbes 15 km kaugusel Napolist vulkaanilisel Phlegraeuse väljade alal, on maailma suurim veealune arheoloogiline leiukoht. Baia veealuseid säilmeid kaitstakse arheoloogiapargi loomisega, mis on uut tüüpi veealuse turismi sihtkoht, kuid merelised protsessid ohustavad seda maailmapärandi objekti tõsiselt. Teadlastest ja tehnikutest koosnev valdkondade aülene meeskond töötab veealuste säilmete kaitsmise nimel ning arhitektid ja arheoloogid kaardistavad ja uurivad seda paika, mis ei ole kõiki oma merepõhja peidetud saladusi ja imesid veel välja andnud - seni on päevavalgele toodud vaid 30% selle aaretest.

Viasat History äratab ellu ajaloolised sündmused läbi põnevate ja harivate dokumentaalfilmide. Telekanali programm keskendub Euroopa ajaloole, paljastades mineviku saladusi ja tuues välja nende mõju meie tänapäeva elule. Viasat History telekanal on saadaval enamikes Eesti teleoperaatorite pakettides.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555