Tuumapraam toob puhta elektri

Uutel, nn sulasoolreaktoritel põhinevad tuumajaamad on väga väikesed ning neid on võimalik paigaldada praamidele. Niisugune ujuv tuumajaam (või -praam) saab silduda suurlinna kai äärde ja varustada linna energiaga, kui päikese- ja tuuleenergiast ei piisa.

Illustratsioon: Imeline Teadus  

Ühel päeval 2030ndate alguses pukseeritakse 285 meetri pikku­ne praam põlise merelinna söesadama kai äärde. Pikki aastakümneid on seal laevadelt lossitud tohutuid söehunnikuid, mida on põletatud läheduses asuvas elektri­jaamas, et linnale energiat anda. Päevast päeva tõusis kõrgetest korstnatest tume­rohekat suitsu ja aastakümneid kahjustas õhureostus linnaelanike tervist, sellal kui happevihmad mürgitasid ümbruskonna loodust. Õnneks puhastatakse küll korstnasuitsu juba ammu väävel- ja lämmastik­oksiididest, ent samal ajal on drastiliselt suurenenud linna CO2-koguheide, kuna suure­neb rahva­arv ning sellega koos inimes­te elektri­tarbimine.

Hädadele teeb lõpu sadamasse saabunud praam, mille pardal on kaheksa väikest tuumareaktorit. Need hakkavad edaspidi vilkale miljonilinnale elektrit andma, seda käsikäes rannikul ja meres asuvate tuuleparkide ja hoonete katustel asuvate päikese­paneelidega. Linlaste seinapistikupesadest tulev elekter muutub jalamaid kliima­neutraalseks, alates sellest, kui praamil paiknevad reaktorid pensionile saadetud soojuselektrijaama asemel võrku ühendatakse. Kaheksa reaktorit vabastavad linna järgmiseks tosinaks aastaks CO2-heitmetest, mille koguhulk on 67,2 miljonit tonni, andes elektrit 1,6 miljonile majapidamisele.

Ujuvast tuumajaamast saab tähtis lüli, mis muudab suurlinna igapäevase elektrivarustuse täiesti CO2-vabaks ja kliima­sõbralikuks. Pealegi, see saavutatakse ilma suurte väljaminekuteta elektrijaama rajamisele. Ammugi jäävad ära probleemid, kust leida uue jaama asukohaks sobiv maatükk.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Loe ujuvatest tuumajaamadest lähemalt aprilli Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555