Tulevikuinimene laksutab mürgiseid hambaid

Illustratsioon: Imeline Teadus  

Jaapani teadlaste uurimusest selgub, et inimese süljenäärmed sisaldavad geene, mida on tarvis sülje mürgiseks muutmiseks. See avastus tähendab, et vaja on kõigest paari mutatsiooni, et sinu järeltulijate hammustus oleks sama tappev kui mõne mao oma.

Sinu süljes on peidus suur hulk mürgiseid aineid. Kui need satuksid teise inimese veresoonde, siis need võiksid lõiku­da veres leiduvad valgud väikesteks tükkideks, langetada drastiliselt ohvri vererõhku ning panna vere kehast pidurdamatult välja voolama. Kõlab nagu õudusjutt, kuid side reaalsusega on sellel stsenaariumil täiesti olemas.

Eelmisel aastal Jaapanis Okinawa teadus- ja tehnoloogiainstituudis valminud uuringu käigus tehti kindlaks, et inimesel on olemas potentse mürgi valmistamiseks geneetilised tööriistad. Me ei muutu mürgisteks homme ega ülehomme, aga kauges tulevikus pole see sugugi võimatu. Pole välistatud, et kunagi võib evolutsioon tuua kaasa selle, et Maal liiguvad tõepoolest ringi niisugused inimesed, kes on võimelised lööma hambad liigikaaslase (või miks mitte mõne muu looma) kehasse, misjärel mürgine sülg tolle verre jõuab ja ohvri halvab või tapab. Sõna otseses mõttes verd tarretama panev väljavaade, mida ei saa välistada.

Jaapani teadlased jõudsid sellisele järeldusele, kui uurisid Taiwanilt pärit rästiklast liigist Protobothrops mucrosquamatus, kes on end viimasel ajal Okinawa saarel edukalt sisse seadnud. Nad tuvastasid geenide võrgusti­ku, mis vastutab selle eest, et madu on võimeline mürki sünteesima. Veel tuli välja, et geenivõrgustik on iidvana ja eksisteerib peale roomajate ka imetajate DNAs. See võrgus­tik võimaldabki inimesel areneda mürgiseks loomaks.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Avastus selgitab ühtlasi, kuidas mürk ja mürgisus on loomariigis omavahel mitte suguluses olevatel liikidel üksteisest sõltumatult palju kordi tekkinud.

Loe mürgihammastega tulevikuinimesest lähemalt veebruari Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555