Erakordsed kõrghooned päästavad planeedi

Geneetiliselt muundatud puudest kasvavad pilvelõhkujad ja elamu­moodulid, mis kasvavad kui seened linna hoonete vahelises ruumis. Arhitektuuriajakirja eVolo korraldatud võistlusel premeeritakse kõige meeletumaid pilvelõhkujatega seotud ideid. Mõni neist võib muuta Maa rohelisemaks ja mõni võib aidata lahendada elanikkonna pideva kasvamisega seotud probleeme. Imelises Teaduses vaatame kuut konkursile saadetud lahendust ja hindame, kui realistlikud need on.

Foto:

1. Tornikõrgune park tõuseb ise maapinnast

New Yorgi uut tüüpi rohelise pilvelõhkuja ehitusmaterjalideks on kasvavad puud ja rohelised lehed. Visioon Living Skyscraper soovib taastada suurlinnades teras-, klaas- ja betoonehitiste ning rohealade vahelise tasakaalu.

Elavatest puudest pilvelõhkujad peavad toimima vertikaalse pargina. Projekti ukrainlastest autorite idee järgi on puud geneetiliselt muundatud nii, et need kasvavad kiiremini ning nende tüvede ja okste kasvuviis on tavalisest sirgem, puuvõrad pole sedavõrd harali nagu tavaliselt. Puud ühendatakse oma­vahel nii, et lõigatakse näiteks kahelt puuoksalt tükike koort, siis lähendatakse need oksakohad üks­teisele ning liidetakse, nii et oksad kasva­vad lõpuks kokku. Idee kasvavaid puid ehituseks kasutada ei ole uus. Indias on juba sajandeid ehitatud elavate puude juuri kokku ühendades sildu. Müncheni tehnikaülikooli teadlased uurivad nüüd, kuidas suunata puid nii, et need kasvaksid veel täpsemalt, järgides sellist kuju, mida arhitektid soovivad. Veel uuritakse, kuidas elavaid puid teiste materjalidega kombineerida.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Loe ülejäänud projektide kohta lähemalt veebruari Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555