Erakordsed kõrghooned päästavad planeedi
Geneetiliselt muundatud puudest kasvavad pilvelõhkujad ja elamumoodulid, mis kasvavad kui seened linna hoonete vahelises ruumis. Arhitektuuriajakirja eVolo korraldatud võistlusel premeeritakse kõige meeletumaid pilvelõhkujatega seotud ideid. Mõni neist võib muuta Maa rohelisemaks ja mõni võib aidata lahendada elanikkonna pideva kasvamisega seotud probleeme. Imelises Teaduses vaatame kuut konkursile saadetud lahendust ja hindame, kui realistlikud need on.
1. Tornikõrgune park tõuseb ise maapinnast
New Yorgi uut tüüpi rohelise pilvelõhkuja ehitusmaterjalideks on kasvavad puud ja rohelised lehed. Visioon Living Skyscraper soovib taastada suurlinnades teras-, klaas- ja betoonehitiste ning rohealade vahelise tasakaalu.
Elavatest puudest pilvelõhkujad peavad toimima vertikaalse pargina. Projekti ukrainlastest autorite idee järgi on puud geneetiliselt muundatud nii, et need kasvavad kiiremini ning nende tüvede ja okste kasvuviis on tavalisest sirgem, puuvõrad pole sedavõrd harali nagu tavaliselt. Puud ühendatakse omavahel nii, et lõigatakse näiteks kahelt puuoksalt tükike koort, siis lähendatakse need oksakohad üksteisele ning liidetakse, nii et oksad kasvavad lõpuks kokku. Idee kasvavaid puid ehituseks kasutada ei ole uus. Indias on juba sajandeid ehitatud elavate puude juuri kokku ühendades sildu. Müncheni tehnikaülikooli teadlased uurivad nüüd, kuidas suunata puid nii, et need kasvaksid veel täpsemalt, järgides sellist kuju, mida arhitektid soovivad. Veel uuritakse, kuidas elavaid puid teiste materjalidega kombineerida.
Loe ülejäänud projektide kohta lähemalt veebruari Imelisest Teadusest!