Loomad purustavad kõik kiirusrekordid
Ellujäämise nimel ei saa loomad aega raisata. Seks, jaht ja põgenemine sunnivad loomad äärmusteni karmis maailmas, kus liigne aeglus või halb ajastus võib maksta elu.
Pisilindude seks käib peeniseta
Kui isaskoolibri on territooriumi valmis vaadanud, algab kaelamurdvatest uperpallidest ja siksakkidest tulvil lennutants. Ka laulul ja uhkel sulisrüül on emaslinnu veenmisel tähtis roll, samuti sellel, kui palju nektaririkkaid lilli isase valitud territooriumil kasvab. Seks, mille nimel isaslind nii palju vaeva näeb, kestab paar sekundit. Kuna paaritumine on üks väheseid hetki koolibri elus, mil ta lennata ei saa ja on kaitsetu, peab see toimuma ruttu. Isasel pole välist peenist ja penetreeriva, rütmiliste liigutustega seksi asemel surub ta kloaagi vastu emaslinnu oma ning 3–5 sekundiga liiguvad seemnerakud emase kehasse. Teadlased arvavad, et koolibri ja mõni teinegi lind on evolutsiooni käigus peenisest loobunud, et suguühe oleks kiire ega peaks pikalt kaitsetuna paaritumisega tegelema.
Kukkurloomal on imelühike tiinus
Ükski teine loom ei saa poegi nii kiiresti kui Austraalias elav kukkurhiirikute perekonda kuuluv liik Sminthopsis macroura. Loomakese järglased tulevad ilmale moel, mis meie Eesti looduse kontekstis on ebatavaline, kuid kukkurloomade puhul tavaline. S. macroura tiinus on ka kukkurloomade seas oma lühiduse poolest rekordiline. Ainult üksteist päeva pärast viljastamist roomavad pojad (õieti liikuvad embrüod) emase hiiriku sünnitusteedest välja ja ronivad karvu mööda ema kukrusse, kus kinnituvad nisade külge. Tiinus on lühike seetõttu, et kui ema laseks poegadel enda sees veel kasvada, suureneks ta enda kaal märkimisväärselt. See aga kahandaks tema võimekust toitu otsida.
Kruvisperm kihutab minema
Kui isane värvuline tühjendab oma seemnelaadungi emase kloaaki, saadab ta munarakkude poole teele tõelised rakettspermatosoidid. Nende kiiruseks on mõõdetud 7,5 mm/min, mis on peaaegu kaks korda suurem liikumiskiirus kui inimese omadel. Lindude seemnerakkudele annab kiiruse rakkude pea kuju. Kui inimese spermatosoidi pea on otsast ümar, siis värvuliste seemnerakud pigem kruvikujulised. Selline kuju annab suurema liikumiskiiruse ning need seemnerakud liiguvad ümber oma telje pööreldes, andes sabaga vehkides veel endale hoogu juurde. Emaslinnud paarituvad lühikese aja jooksul paljude isastega ning nii on isaslinnule tähtis omada kiireid seemnerakke, et just tema omad esimestena munarakuni jõuaksid.
Loe mitmete teiste loomade kiirusrekordite kohta lähemalt detsembri Imelisest Teadusest!