Merehiiglase lugu algas kuival maal

SHUTTERSTOCK  

Umbes 50 miljonit aastat tagasi jättis sinivaala kauge esivanem maismaa selja taha ning asus elama merre. Alles paar miljonit aastat tagasi sai sinivaalast selline loom, millisena meie teda tunneme – planeet Maa kõigi aegade suurim elanik.

Sinivaala pilti vaadates on päris keeruline mõista, kuidas nii see liik kui ka kõik teised vaalad kuuluvad samasse ülemseltsi koos jõehobude, kaamelite, antiloopide ja põtradega. Vaalade kaugeimad eelkäijad asustasid Tethyse ookeani, mille lained loksusid keskaegkonnas (vahemikus 251 miljonit – 65,5 miljonit aastat tagasi) seal, kus praegu asetsevad India ja Pakistan. Ürgvaalad polnud vaalad tänases mõttes, vaid neljajalgsed maismaaloomad, kes aja möödudes said aina enam veelembesteks. Ligi 56 miljonit – 41 miljonit aastat tagasi elas umbes koerasuurune sõraline Pakicetus, keda peetakse esimeseks selgesti eristuvaks ürgvaalaks. Ta elas vees või selle ääres ja sõi kalu ning tema järel tulnud liikide eluviis muutus üha rohkem veeliseks.

2019. aastal kaevasid paleontoloogid Peruust 42,6 miljoni aasta vanustest setetest välja ühe haruldase täiesti uuest sugu­konnast ja liigist pärit ürgvaala kivistised. Loomale anti nimeks Peregocetus pacificus. Ta oli nelja jala, pika saba ning kokku neljameetrise kehaga loom, kes meenutas vaala asemel pigem hiiglaslikku saarmast. Jalgu oli amfiibse eluviisiga olendil tarvis selleks, et maa peal kõndida. Tugev saba, mis võis olla lapik nagu kopral, viitas, et loom veetis ka vees väga palju aega.

Loe sinivaala kujunemisest lähemalt aprilli Imelisest Teadusest!

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555