Painava viiruse peab peatama vaktsiin

Koroonaviirus SARS-CoV-2.  

Üle 11 miljoni elanikuga Wuhani linna räpasel turul muteerub viirus nakkavaks tapjaks. Mõni kuu hiljem on viiruse põhjustatava haigusega COVID-19 kimpus sadu tuhandeid inimesi üle maailma. Mitme riigi teadlased rabavad tööd teha vaktsiini välja töötamise nimel.

Doktor Li Wenliang saadab 2019. aasta 30. detsembril Hiina rakenduse WeChat kaudu sõnumi ülikooliaegsetele kursuse­kaaslastele. „Intensiivraviosakonnas karantiinis,“ kirjutab ta, viidates seitsmele patsiendile, kes on müstilise haiguse tõttu karantiini sattunud, ja lisab, et proovide analüüsid näitavad, et neil võib olla SARS – Severe Acute Respiratory Syndrome ehk raskekujuline äge akuutne hingamisteede sündroom. Seda põhjustab koroonaviirus SARS-Cov.

Li Wenliang töötab Wuhani linna keskhaiglas silmaarstina. Wuhan paikneb Hiina idaosas ning seal elab üle 11 miljoni inimese. Ta on 33aastane, abielus ja nende perre on tulemas lisa.

SARS sai mäletatavasti 2003. aastal alguse samuti Hiinast, haigestus üle 8000 inimese ning suri umbes 800. Kas tõesti on nüüd valla pääsenud uus puhang?

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Li Wenliang teab, et jagades hoiatavat infot oma ülikooliaegsete kursusekaaslastega, riskib ta palju. Hiina võimudel on kombeks teavet varjata, kui see võib vallandada suure kriisi või näidata riigi juhtkonda halvas valguses. Siiski saadab ta info välja, mõeldes oma sõprade ja perekonna peale, kellele ta sama saatust ei soovi.

Silmaarsti sõnum läheb üsna kiiresti netiavarustesse lendu. Juba keskööl kutsutakse ta Wuhani tervishoiuametnike juurde, kes nõuavad karmil toonil vastust, miks ta sellise info avaldas. Kolm päeva hiljem sunnib politsei teda allkirjastama avaldust, et ta käitumine oli ebaseaduslik. Samal ajal levib mõistatuslik haigus Wuhani miljonite elanike seas rahulikult edasi.

Nagu tänaseks kõik teavad, ei olnud see haigus SARS, vaid põhjustatud sellega suuresti sarnaneva, ent siiski teise koroonaviiruse poolt. Koroonaviiruste perre kuulub palju eri tüüpi viiruseid, mis levivad nii loomadel kui ka inimestel. Harva juhtub, et mõni looma koroonaviirus kandub üle inimesele. Sedasi sai 2012. aastal Saudi-Araabias alguse MERS – loomad, kelle kaudu koroona­viirus MERS-CoV inimesele levis, olid kaamelid ja dromeda­rid. 2003. aastal „mõisteti“ SARSi epideemia puhul süüdi tsiibetkass, sest epideemia sai alguse Hiina toiduturult, kus kasse toiduks müüdi – on ju hiinlased naljatamisi öelnud, et söövad kõike, millel neli jalga all, peale köögilaua.

Nii on juhtunud ka praegu. Uus viirus sai nimeks SARS-CoV-2 või SARS2, mis on lühend ingliskeelsest haigu­se nimetusest Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2, ja selle põhjustatud haigus on COVID-19. Wuhanis puhkenud koroonaviiruse epitsenter oli mereanniturul.

See on putkade virvarr, kus müüakse tegelikult kõike: looma- ja linnuliha ning kala üheskoos eksootiliste roomajate ja muude metsloomadega, mida hiinlased delikatessiks peavad. Järelevalveameti raporti järgi oli turg räpane, hügieen olematu, ventilatsioon halb ja prügi vedeles suurtes hunnikutes määrdunud põrandatel – need on viiruse levikuks täiuslikud tingimused.

Lihunik Hu Xiaohu töötas eelmise aasta detsembris, kui viirusepuhang algas, oma putkas just sellistes tingimustes. Ta märkas, et midagi on valesti, sest paljud töötajad jäid kõrge palavikuga haigeks. Keegi ei teadnud, miks, kuid paljud haiged pandi karantiini. 1. jaanuaril ilmusid turule ametnikud ja politseinikud ning turg suleti, võimuesindajad teatasid, et turg tuleb puhastada. Saabusid kaitseülikondades inimesed, kes pritsisid putkad seest ja väljast desinfitseerimisvahendiga üle. See ettevõtmine oli esimene selge märk, et valitsus on asjast teadlik ja üritab haiguse levikut tõkestada. Päev varem, 31. detsembril olid ametivõimud andnud Maailma Tervise­organisatsiooni (WHO) Pekingi regionaalbüroole teate nakkushaiguse puhangust.

Loe lähemalt aprilli Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555