Viis müüti nutiseadmete kohta: tõde või vale?

Foto: Shutterstock  

Internetis surfamine nüristab aju ja sotsiaalmeedia tekitab sõltuvust nagu uimasti. Nutiseadmete kohta liigub palju müüte – Imeline Teadus uuris nendest viit levinumat teaduse seisukohast.

1. Google teeb sind peast juhmiks. Vale.

IT ajakirjanik Nicholas Carr sai aastal 2008 maailmakuulsaks artikliga „Kas Google muudab meid lolliks?“ ja sellest ajast peale on paljudel sama küsimus meelel mõlkunud. Suures plaanis sellist järeldust siiski teha ei saa. Vastupidi – teadusuuringud näitavad, et internetis surfamine võib su kokkuvõttes hoopis terasemaks teha.

Columbia ülikooli teadlased leiavad nimelt, et internet toimib mõneti justkui inimese isiklik väline kõvaketas. Teadlased uurisid mäletamisvõimet sellistel inimestel, kellel oli pidevalt ligipääs internetile olemas, ja tuli välja, et katse­isikud ei mäletanud küll info sisu, kuid neile jäi meelde selle asukoht.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Meie nn töömälu ei suuda korraga käsitleda enamat kolmest kuni viiest infoühikust. Töömälu (seda nimetatakse ka lühimäluks, vahel peetakse neid aga erinevateks mälutüüpideks) töötleb infot enne selle talletamist pikaajalisse mällu. Interneti lõputu infovoog koormaks selle lihtsalt üle. Et inimaju hirmsuure infohulga tõttu „kokku ei jookseks“, jätab see asjade sisu mäletamise interneti hooleks, endale jätab see ülesandeks mäletada seda, kust info kätte saada. Kui inimene on kindel, et ta on võimeline info netist guugeldamise järel üles leidma, unustab ta selle sisu.

Nähtust nimetatakse transaktiivseks mäluks – need on mälestused, mis pole meie enda mällu salvestatud, kuid mille puhul teame, kuidas neile ligi pääseda. Seda on täheldatud ka paari­suhetes või peredes, samuti töökaaslaste rühmade puhul. Inimesed justkui jagavad siis mälestusi ja infot, mis on seotud maja­pidamise, kalendri või näiteks eelarve koostamisega.

Loe teiste nutimüütide kohta lähemalt aprilli Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555