Must meri kapseldab minevikku

TOPSHOT - Enam kui 2400 aasta vanune Vana-Kreeka kaubalaev praktiliselt tervena Musta mere põhjas lebamas. (HO / Black Sea MAP/EEF Expeditions / AFP)   Foto: HO

Maailma vanim, Musta mere põhjast leitud laev on säilinud tervena tänu merepõhja omalaadsele keemilisele keskkonnale, mis ei lase vrakil hävineda. Nüüd kergitavad 3D-skannerite, sonari ja kaameraga varustatud allveerobotid saladus­loori sellelt, kuidas Musta mere põhjakihid üldse selliseks said.

Aerud löövad rütmiliselt vastu Musta mere halli veepinda.

23 meetri pikkune paari­kümneliikmelise mees­konnaga kaubalaev on täislastis, vedades õli ja vürtsidega täidetud potte. Laeva omanikust kaupmehel on plaan teha see rikkus Vahemere idarannikul asuvates linnriikides ja kolooniates rahaks.

Need plaanid purunevad, kui alus jääb ränga tormi kätte. Meremehed pingutavad küll elu eest, ent tulu sellest ei tõuse – 80 kilomeetri kaugusel tänasest Burgase linnast, mis asub Bulgaaria rannikul, läheb laev lainetes ümber ja vajub merepõhja, et jääda sinna aastasadadeks puutumatult lebama.

See laev uppus Mustas meres vähemalt 2400 aastat tagasi. 2017. aasta sügisel laskusid merearheoloogid kolmeaastase uurimisprojekti käigus esimest korda vraki juurde ning tegid uppumisaja radiosüsiniku­meetodit kasutades kindlaks. See tähendab, et alus läks põhja siis, kui Ateena ja Sparta, kaks vägevat Vana-Kreeka linnriiki, pidasid omavahel Peloponnesose sõda. Ühtlasi on see vrakk, mis näeb välja, justkui läinuks see põhja alles eile, maailma vanim tänaseni säilinud puidust laev.

Kolme aasta jooksul, mil Musta mere põhjas leiduvat uuriti, avastati sealt ühtekokku 66 vrakki. Laevade hästi säilinud kaunis­tused, taglastus ja konstruktsioon on andnud vanaaja laevaehituse kohta palju uut infot. Seni teati detaile ainult antiikaja vaasidel kujutatud piltide järgi. Kõige tähtsamaks uurimisobjektiks olid aga tegelikult Musta mere erakordsed tingimused. Allveerobotitega varustatud ekspeditsioon avastas Musta mere sügavikust mere enese sünni saladuse.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

2015. aastal asusid 15 riigist pärit 70 allveearheoloogi, geoloogi ja inseneri teele, et seilata risti ja põiki üle Musta mere ning uurida läbi rohkem kui 2000 km2 merepõhja. Projek­ti ametlik nimi oli Musta mere allveearheoloogiline uurimisprojekt ehk MAP ning selle peaeesmärk oli välja uurida, kuidas mõjutas merevee taseme tõus pärast viimase jääaja lõppu 12 000 aastat tagasi inimesi, kes tollal Musta mere rannikul elasid. Musta mere põhja detailse kaardistamise kõrval pidi MAP andma vastuse küsimustele, kuidas ja kui kiiresti Must meri tekkis ning uurima seda üht kõige kihistunumat, hapnikuvaesemat ja mürgisemat merd. Peale selle pakkus ekspeditsioon ka ootamatu arheoloogilise saagi.

Loe Musta mere omapärasest keskkonnast ja haruldasest laevaleiust lähemalt jaanuari Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555