Viis müüti ämblike kohta - tõde või vale?

Foto: SHUTTERSTOCK

Hilissuvi ja sügise algus on ämblike kõrghooaeg. Just siis võib neid kõige enam kodudes kohata. Paljud neist väljuvad peidupaikadest, et endale kaaslast otsida. Siin on viis müüti nende sageli vääriti mõistetud lülijalgsete kohta.

Esimene müüt: ämblik elab tolmuimejasse imemise üle.

See arvamus vastab osaliselt tõele. Tolmuimeja tundub olevat kiire lahendus, millega laenurgas askeldav külaline kõrval­dada. Ämblik võib aga tormilise õhusõidu tolmuimejakotti edukalt üle elada ning sealt taas välja ronida. Ehkki see on keeruline.

Kõigepealt peab lülijalgne vastu pidama tehislikule alarõhule, mille tolmuimeja prahi torru imemiseks tekitab. See aga ei ole ämblikule probleemiks, nagu on katsed näida­nud. NASA on nimelt korduvalt saatnud ämblikke edukatele ekspeditsioonidele alarõhu tingimustesse, mis rahvusvahelises kosmosejaamas valitsevad. Näiteks talusid 2011. aastal kaks kuldvõrkurlaste (Nephila) perekonda kuuluvat ämblikku 45päevast kosmosereisi lausa nii hästi, et hakkasid kuduma võrke, mis olid Maal kootavatega äravahetamiseni sarnased.

Järgmine probleem võib olla jäsemete kaotus või vigastamine torusõidu ajal. Kuid ka selle vastu on ämblikul eriline abinõu, mida kutsutakse autotoomiaks ehk eneseköndistuseks. Tänu selle­le on lülijalgne võimeline vigastatud jala minema viska­ma, kasvatades endale hiljem uue (nagu sisalik, kes saba ära heidab ja uue kasvatab). Ämblik vabaneb jalast, peatades eriliste lihaste abil jala verevarustuse. Kui jalg on surnud ja küljest kukkunud, ootab ämblik järgmise kestumiseni ning kasvatab uue jala. Kui ämblik elab tolmukotti sõidu üle, võib ta ainevahetust aeglustades kuni 200 päeva elus püsida. Ei saa välistada, et kui tolmuimeja kaua jõude seisab, leiab ämblik sealt tee väljagi.

Loe teistest ämblikumüütidest lähemalt oktoobri Imelisest Teadusest!

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657