Tuline heitlus telefoni nimel

Väljapressimine ja pettus. Telefoni leiutamise lugu arenes energilise Alexander Graham Belli ja vagura Elisha Gray vahel kiiresti räpaseks sõjaks. Gray jõudis küll patendiametisse esimesena, kuid Bellil olid kõige jultunumad advokaadid ...

Ameerika Ühendriikides kasutati 1870. aastail kaugete paikade vahel info vahetamiseks enamasti telegraafi. Sellel oli aga olulisi puudusi, sest kaableid pidi sai saata ainult ühe sõnumi korraga ning saatmine ise oli töömahukas protsess. Näiteks ainuüksi ühe koma edastamine nõudis kuue signaali sisestamist.

Telegraafiettevõtted lasid kaableid juurde paigaldada, et infovahetus käiks kiiremini ja suhelda saaks korraga mitme sihtkohaga. Linnatänavate kohal rippus küll aina enam kaablipunte, aga vajadus infot vahetada muudkui kasvas ning ooteajad muutusid aina pikemaks.

Ameerika Ühendriikide suurim telegraafi­ettevõte Western Union pani seepärast välja miljonidollarise preemia leiutajale, kes suudab selle probleemi lahendada ehk mõtleb välja, kuidas üht kaablit pidi samal ajal mitut telegrammi saata. Selline suur auhinnafond meelitas ajastu parimaid leiutajaid uutele mõtteradadele.

Lootusrikaste helgete peade hulgas oli ka 29aastane Alexander Graham Bell. Tema kujutluses saanuks tolle mure lahendada nn harmoonilise telegraafiga, milles edastatakse signaale erinevatel sagedustel.

Leiutamine oli Belli hobi. Päevasel ajal töötas ta kurtide laste eraõpetajana. Töö tagas talle äraelamiseks vajaliku sisse­tuleku, kuid sellest ei piisanud ei töökoja üüri ega assistent Thomas A. Watsonile palga maksmiseks. Selle kulu katsid Belli rahakad investorid Thomas Sanders ja Gardiner Greene Hubbard, kes lootsid Belli eksperimenti­de õnnestumisel miljoni­dollarisest preemiast osa saada.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Aasta oli 1876. Bell töötas uusi konstruktsioone katsetades palavikuliselt. Ta ei teinud seda sugugi üksnes au ja kuulsuse saavutamise nimel. Telegraafiettevõtte probleem lahendanuks ka tema isiklikud hingevaevad. Bell oli ülepeakaela armunud ühte oma õpilasesse, rikkuri tütresse Mabelisse. Noor leiutaja oli valusalt teadlik sellest, et tema õpetajatöö ei võimaldanuks talle Bosto­ni ühest paremal järjel olevast perekonnast pärit Mabeli ülalpidamist.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657