Header image
Imeline teadus logo

Sinu jaoks, kallis, olen kõigeks valmis!

Foto: Shutterstock  
Jaga lugu:

Uimastavad süstid, pisikesed iluaiad ja sensuaalsed tantsusammud – jooksuajal pole isaste loomade ja lindude leidlikkusel piire, kui nad üritavad emastele muljet avaldada.

Ehkki kaelkirjakud võivad paarituda aasta ringi, on emased kahenädalase menstruaaltsükli jooksul viljakad ülilühikese aja, vähem kui nelja päeva vältel. Seepärast peab isakaelkirjak veenduma emaste paaritumisvalmiduses nende uriini maitstes. Kui isane otsib viljakat emast, käib ta kaelkirjakukarjas ringi ja müksab peaga vastu emaste taguotsi, et nood jalad laiali ajaksid ja urineeriksid. Kui emane seda teeb, langetab isane oma pika kaela ning pistab nina uriinijoa sisse, et seda maitsta ja nuusutada.

Selleks kasutab isane Flehmeni reaktsiooni, mida kasutavad paljud sõralised, aga ka muud loomad. See on võte, mille puhul rullib isasloom ülahuule üles, et oma lõhna­taju suurendada. Nii on isasloom võimeline tundma emase uriinis teatavaid kindlaid lõhnaaineid, mis annavad märku paaritumisvalmidusest. Kui selgub, et emane on paaritumiseks valmis, ronib isane talle otsa ning peaaegu silmapilk järgneb seemnepurse. Kaelkirjakute paaritumisakt kestab tavaliselt alla kahe sekundi.

Loe loomade, lindude ja putukate nippidest, mille abil endale kaaslast püütakse, juuni Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)register@imelineteadus.ee
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044rain.vaat@aripaev.ee
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel: 667 0477madis.aesma@aripaev.ee
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel: 667 0044kairi.kalmann@aripaev.ee
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel: 667 0044piret.pihlak@aripaev.ee
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657robin.tiits@aripaev.ee