Kuidas tekivad äärmuslikud orkaanid?

Troopilised tsüklonid, mida kutsutakse ka orkaanideks või taifuu­nideks, on looduse ühed kõige hirmutavamad ja hävitavamad nähtused. Kaasnevates tormides ulatub tuule kiirus 350 kilo­meetrini tunnis. Orkaanid tekivad troopiliste ja subtroopiliste merede kohal.

Troopiliste tsüklonite eksistents algab äikesepilvede rühmana ebastabiilses atmosfääris sooja mere kohal. Pindmise veekihi tem­peratuur peab olema vähemasti 26,5C. Orkaanid saavad oma jõu soojusest ja merevee aurustumisest pärit niiskusest.

Äikesepilved võivad areneda troopi­liseks madalrõhkkonnaks ainult merevee ning kindlate atmosfääri­tingimuste koostoimes. Soojus ja niiskus tõusevad üles äikesepilve, samal ajal vabaneb pilvede moodustumisel soojus. See omakorda soojendab õhku, mis hakkab paisuma. Selle tagajärjel hakkab õhurõhk paisuva õhu all merepinnal langema ning siis tõmma­takse veel enam õhku tsükloni keskme poole, soe õhk kerkib ja saab taas pilvedeks, mille tekkides lisandub tsükloni kujunemisprotsessi veelgi soojust.

Selline tsükkel võib üha uuesti ja uuesti korduda ning orkaan võib saab aina võimsamaks, kuni seda hakkavad pidurdama muud tegurid, näiteks külmem merevesi või energiaallika kadumine, kui orkaan jõuab maismaa kohale.

Loe orkaanide tekke kohta lähemalt mai Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel: 667 0477
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel: 667 0044
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel: 667 0044
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657