Header image
Imeline teadus logo

Esimese maailmasõja tankidest inspireeritud kulgur vallutab Veenuse

Tingimused meie naaberplaneedil Veenusel on tõeliselt põrgulikud.   Foto: Shutterstock
Jaga lugu:

Sulatav kuumus ja purustav rõhk on lõpetanud kõik senised Veenuse missioonid. Nüüd on välja mõeldud visa mehaaniline kulgur, mis suudab Veenuse olusid taluda.

Prauh! Nõukogude kosmosesond Venera 7 langeb kiiresti läbi Veenuse tiheda atmosfääri ja kukub kolinal selle pinnale, kuna langevari ei tööta korralikult.

23 minuti jooksul saadab sond andmeid koju Maale, enne kui vaikseks jääb. Need napid mõõtmised annavad tunnistust ülimalt ebakülalislahkest keskkonnast. Pinnal ligineb temperatuur 475 Celsiuse kraadile – sellest piisaks plii sulatamiseks. Rõhk on 90 korda suurem kui Maa pinnal ning muljuks kokku isegi enamiku allveelaevu. Veenus on äärmuslikum, kui keegi oskas ette kujutada, ja pole mingi ime, et sond hävitavatele tingimustele kiiresti alla vannub.

Venera 7 maandus esimese sondina Veenusel 15. detsembril 1970. Edasise 15 aasta jooksul järgnes sellele ainult üheksa Nõu­kogude sondi ja üks USA sond. Alates sellest, kui kosmosevõidujooks 1980. aastail vaibus, on Veenuse juurde saadetud vaid planeedi ümber orbiidile jäänud satelliite. Siiski elab NASAs edasi unistus uurida taas meie naaberp­laneedi pinda. Seepärast on insenerid välja mõelnud vastupidava kulguri AREE, mis talub määratut rõhku ja kõrget temperatuuri. Kulguri ülesanne on uurida planeedi pinda ja selgitada välja, mis vallandas Veenusel kontrollimatu kasvuhooneefekti.

Pelgalt vastupidavamad variandid näiteks Marsi-kulguri instrumentidest uuringuteks aga ei kõlba. Nende asemel võtab AREE pardale vedrudele ja hammasratastele tugineva masinavärgi ning edastab teavet morsele sarnaneva koodiga.

Loe Veenuse vallutusplaanidest lähemalt Imelise Teaduse septembrinumbrist!

Imeline teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses. Hind: e-arve püsimaksega 6,95 € kuus, aastaks 79 €
Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)register@imelineteadus.ee
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044rain.vaat@aripaev.ee
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel: 667 0477madis.aesma@aripaev.ee
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel: 667 0044kairi.kalmann@aripaev.ee
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel: 667 0044piret.pihlak@aripaev.ee
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657robin.tiits@aripaev.ee