Keerised ja tõusev õhk tekitavad pöörleva tapja

Foto: Wikimedia Commons

Täielikult väljaarenenud tornaado on kõige tugevam ja hirmutavam nähtus meie atmosfääris. See on intensiivne, Maa tugevaimate tuulte jõul pöörlev õhusammas, mis sirutub äikesepilvest maapinnale. Seal, kus tornaado ulatub maa­pinnani, jätab see endast maha laastatud metsa ja ehitistega hävingukoridori.

Tornaadod võivad tekkida kõikjal maakeral, välja arvatud külmimates piirkondades. Õnneks ei ole maailmas siiski palju kohti, kus on tugevaimate tornaadode esile kutsumiseks olemas vajalikud tegurid. Küll aga ilmnevad näiteks Ameerika Kesk-Läänes või Ida-Indias ja Bangladeshis hooajati sellised atmosfääritingimused, mis tekitavad tugevaid tuulepuhanguid.

See võib olla esimene samm tornaado tekkeks.

Tornaadod ehk trombid kuuluvad tuulekeeriste perekonda, kuhu kuuluvad kõik pöörleva õhu tekitatud keerised. Neid tuntakse alates üsna süütutest tolmukeeristest (vihurid ja pisut suuremad tuulispasad), mis tekivad maapinna paigutisest soojenemisest ja mille läbimõõt on ainult mõni meeter, kuni suurte pöörlevate madalrõhkkonnasüsteemideni, mille läbimõõt võib olla kuni mitu tuhat kilomeetrit. Põhjamaades ja Eestiski esineb vesipüks, mida võib pidada vee kohal tekkivaks väikeseks tornaadoks. Võib öelda, et ehtne tornaa­do on tugevaim tuulekeeris Maa peal.

Vesipüksi ja tornaado tekkepõhimõte on enam-vähem ühesugune. Atmosfääri ebastabiilsused tekitavad tugevaid äikesetorme. Äikesepilve ümber ja sees kujunevad mitme protsessi tulemusel keerised. Selles on keskne roll tuule suuna muutumisel kõrguse ja tugeva tõusva õhuvoolu mõjul. Lõpuks omandab tuulekeeris tohutu jõu.

Suure tornaadoaktiivsusega piirkonnis, nagu USAs, hoitakse pidevalt silma peal ilmastikunähtustel, mis võivad tekitada tornaadosid, ning proovitakse ohtu ennustada. See on aga endistviisi üsna keeruline.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Loe tornaadode kohta lähemalt septembri Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657