Raadiosaates marmorvähk, Ameerika põliselanike geenid ja juuniküüditamise uurimine

15. juuni 2018, 13:04
Marmorvähk kui liik on tekkinud akvaariumitingimustes.

Kuula Imelise Teaduse värsket raadiosaadet! Seekordsed teemad on järgmised:

• Eesti geneetikute osalusel valmis uuring, mis täpsustab oluliselt Ameerika põlisasukate kujunemislugu ning aitab mõista nende levikut Kesk- ja Lõuna-Ameerikasse. Räägime Tartu ülikooli genoomika instituudi direktori Mait Metspalu ning doktorant Lehti Saagiga lähemalt nii sellest uuringust kui ka laiemalt nn arheogeneetika võimalustest. Võtame jutuks sellegi, kui palju on eestlaste geenides kunagiste küttide-korilaste ja kui palju muistsete põlluharijate pärandit. 

• Narva elektrijaama jahutuskanalist leiti marmorvähki, kes on sinna pääsenud kellegi akvaariumist. Eesti maaülikooli vesiviljeluse õppetooli teadlane Katrin Kaldre selgitab oma värske doktoritöö põhjal, millist ohtu võõrad vähiliigid meie jõevähile kujutavad ning mida me saaksime jõevähi kaitseks ette võtta. Kuid marmorvähk on iseenesest põnev elukas: see liik on tekkinud akvaariumikaubanduse käigus ning liik sigib mittesugulisel teel, kõik marmorvähid on emased.

• 1941. aasta 14. juunil algas esimene suurem küüditamine. Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi arhiivinduse osakonna juhataja Aigi Rahi-Tamm räägib küüditamiste uurimise hetkeseisust ning selle sündmusega seonduvatest ajalooteaduslikest probleemidest.

Kuula saadet siit:

 

https://soundcloud.com/aripaeva-raadio/140618-imeline-teadus-millist-ohtu-kujutavad-voorliigid-meie-joevahile

Vaata kõiki uudiseid

Toetajad:

Telli ajakiri

Telli National Geographic
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri.
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.
Hind: e-arve püsimaksega 6,95 €, 1 aastaks 79 €
Telli Ajakiri