Raadiosaade: Eesti teadlase uudne kütuseelement ning piiritarad loomade teel

20. aprill 2018, 11:41

Imelise Teaduse värske raadiosaate seekordsed teemad on:

* Vesinikukütusel töötava auto mootorile annab jõu kütuseelement, mille tähtsaks koostisosaks on väärismetall plaatina. Osaliselt seetõttu ongi vesinikuautod väga kallid. Tartu Ülikooli keemik Sander Ratso arendas oma magistritöö kirjutamise käigus välja aga mooduse plaatina asendamiseks palju odavamate ja tavalisemate ainetega. Räägime Ratso ja tema juhendaja Kaido Tammeveskiga, kas uudse kütuseelemendi tootmisest võiks saada Eesti teaduse ja tööstuse suur võimalus.

* Loomapopulatsioonide vahelised piirid ei ole nii kindlad, nagu inimesed seni arvanud on. Lähemal vaatlemisel ilmneb, et näiteks pealtnäha eraldatud karupopulatsioonid on tegelikult omavahel siiski ühenduses. Uurime Tartu Ülikooli zooloogilt Jaanus Remmilt, kes osales populatsioonide piiride täpsustamise meetodi väljatöötamises, millist ohtu kujutavad loomapopulatsioonide arengule piiritarad, aedadega ümbritsetud raudteed jm tehislikud rajatised.

* Kas ja millal tuleb daamil kätt suudelda? Ajakirja Imeline Ajalugu ajakirjanik Kadri Bank tutvustab saja aasta taguseid käitumisreegleid, mille kohta ilmus ülevaade ka ajakirja värskes aprillinumbris.

Kuula saadet siit: 

 

Vaata kõiki uudiseid

Toetajad:

Telli ajakiri

Telli National Geographic
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri.
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.
Hind: e-arve püsimaksega 6,95 €, 1 aastaks 79 €
Telli Ajakiri