San Francisco viltune torn

Viltuses tornelamus asub 366 luksuskorterit.  Foto: Wikimedia Commons / Frank Schulenburg

197 meetri kõrgune Millennium Tower vajub ja on ohtlikult viltu. Ehitusinsenerid peavad oma prohmaka parandama enne, kui mõni maavärin hoonele surmahoobi annab.

Välisseinad pragunevad. Põhjavesi imbub keldrikorrustele. Isegi seinad murenevad. Just nii halvasti on lood hiljuti ehitatud Millennium Toweris. Sellest hoonest pidi saama Ameerika Ühendriikides asuva San Francisco linna ehitusalane šedööver, millele pole võrdset. Torn on metropoli kõrgeim kortermaja ning selles asub 366 luksuskorterit. Ometi on selle luksusliku pilvelõhkujaga midagi väga valesti.

Juba siis, kui hoone betoonkarkass aastal 2006 valmis sai, hakkas torn aluspinnasesse vajuma. Kui ehitustööd 2008. aasta veeb­ruaris lõpetati, oli Millennium Tower juba 15 sentimeetri võrra maasse vajunud.

Sellest ajast alates on 197 meetri kõrgune hoone vajumist jätkanud ning praeguseks on see liikunud vähemalt 43 sentimeetrit. Suurte hoonete mõningane ehitusjärgne vajumine on tavaline, kuid Millennium Tower pidanuks arvutuste kohaselt esimese 20 aasta jooksul vajuma kõige rohkem 15 sentimeetrit. See piir ületati aga juba enne hoone kasutusele võtmist.

Hoone omanike ja elanike ainus lootus on, et insenerid suudavad leida meetodi, millega määratu kõrge pilvelõhkuja jälle otseks ajada ning selle edasine vajumine peatada. Selle probleemi lahendamine on üks maailma keerukamaid ülesandeid, mis ehitusinseneride ees praegu seisab.

Loe torni õigeks ajamise väljavaadetest lähemalt aprilli Imelisest Teadusest!

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.
Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555