Valgus puhastab teismelise näo

26. jaanuar 2018, 11:55
Üheksal teismelisel kümnest tekib akne, mis on maailma tavalisim nahahaigus.

Tuhandeid teismelisi masendavate vinnide vastu võib lõpuks ometi olla leitud ravi. Eriliste molekulide vistrikku viimine ning seejärel selle valgustamine punase valgusega kõrvetab punni välja.

Kujuta ette, et sulle tulevad kutsumata külalised. Sa lased nad sisse ja pakud neile ohtrasti süüa. Kui nad on ennast paksuks õginud ja su kodus laiutama hakkavad, kutsud sa väljaviskajad, kes ablastele sissetungijatele kere peale annavad. Kakluse käigus pööratakse su kodu pahupidi ja peagi hakkavad nii mööbel kui ka löömavennad akendest välja lendama. Kui segadus lõpuks vaibub, sarnaneb su varem nii õdus kodu pommiauguga.

Umbes selline näeb olukord välja, kui teismelisi külastab bakter Propionibacterium acnes, mis põhjustab vistrikke ehk aknet. See nahahaigus on maailma tavalisimate haiguste nimekirjas kaheksandal kohal ja üle kogu planeedi kannatab selle all sadu miljoneid inimesi. Kuigi tegu ei ole ohtliku haigusega, võib häbi põletikulise naha pärast tuua kaasa elukvaliteedi tõsise halvenemise ning põhjustada ärevust ja depressiooni. Arstid on aastaid proovinud eriti raskesti haigeid aidata igasuguste kreemide ja tablettidega, mis peaksid pidurdama vistrike arengut. Kahjuks ilma suurema eduta, sest üle 60 protsendi bakteritest on olemasolevate antibiootikumide suhtes resistentseks muutunud.

Nüüd aga on rühm Ameerika Ühendriikide arste leidnud valguse ja valgustundlike molekulide abiga tee bakterite sisemusse. Sel moel kõrvetavad nad kurikaela ära ja juurivad soovimatud külalised välja.

Akne kõige suurem patuoinas on bakter Propionibacterium acnes, kes on loomulik osa kõigi täiskasvanute näo bakterifloorast. Ta elab sügaval poorides ja karvanääpsudes, toitudes karvanääpsude rasunäärmete toodetavast rasust. Tavaliselt kasvab ta aeglaselt ilma mingit kahju tekitamata.

Teismelised on aga tulvil hormoone. Eriti meessuguhormoonid – neid on ka tüdrukutel – stimuleerivad rasunäärmeid valmistama bakterile rohkem toitu. Samal ajal panevad hormoonid naharakud kiiresti jagunema. Suur hulk surnud naharakke blokeerivad karvanääpsu nahapinnale avaneva avause ja jätavad seega suure isuga bakterid luku taha. Varsti kasvab bakterite hulk sedavõrd suureks, et immuunsüsteem reageerib sellele valgeverelibledest koosneva löögirühma piirkonda saatmisega. Võitlused ja sellest tulenev põletikuline reaktsioon täidab vistriku kollase materjaliga, nii et see paistetab üles. Kui vinn lõpuks lõhkeb, jääb nahale arm, mis võib püsida kogu elu.

Bakterisõda möllab eriti just puberteediealiste näos ning neist üheksat kümnest vaevavad vistrikud. Probleemid võivad kesta palju aastaid. Aknet võib esineda nii viieaastastel lastel kui ka viiekümneaastastel täiskasvanutel.

Üks haige kümnest põeb akne eriti rasket vormi, mille puhul vistrikud levivad üle kogu keha, on suured, põletikulised ja tungivad sügavale naha alumisse kihti. Enamikul avaldub siiski akne leebe vorm, mil vaevused piirduvad komedoonidega, mis on vistrikest tunduvalt vähem põletikulised blokeeritud rasu kogumikud. Komedoonid esinevad kas väikeste valgete või mustade kühmukestena nahal. Valgeid nimetatakse suletud ja musti avatud komedoonideks. Viimaste puhul ei ole surnud naharakkude kiht karvanääpsu avauses täiesti tihe ja laseb õhku sisse. Õhk oksüdeerib rasva, nii et see muutub mustaks.

Teadlased proovivad kogu aeg leida uusi meetodeid kõige raskemat aknevormi põdevate patsientide aitamiseks. Ühe enim lubava katse tulemused avaldati 2017. aastal ning selles katsetati infrapunase laser­valguse, kreemi ja punase LED-valguse kombinatsiooni.

Kuidas uudne meetod täpsemalt toimib, seda loe veebruarikuu Imelisest Teadusest!

Vaata kõiki uudiseid

Toetajad:

Telli ajakiri

Telli National Geographic
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri.
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.
Hind: e-arve püsimaksega 6,95 €, 1 aastaks 79 €
Telli Ajakiri