Päikesesüsteemi väike kaksik

Tähe Trappist-1 ümber tiirleb seitse üksteisele lähedal asuvat kiviplaneeti.   Foto: Shutterstock

Külm täht ja seitse väikest kiviplaneeti – nõnda võib iseloomustada hiljuti leitud tähesüsteemi, mille astronoomid on kuulutanud kümnendi suurimaks avastuseks eksoplaneetide vallas. Seitsmest planeedist kolmel võib eksisteerida ka elu.

Need planeedid tiirlevad Maast ainult 39 valgusaasta kaugusel asuva väikese punase kääbustähe ümber. Kolm neist asuvad oma tähest just parajas kauguses ehk nn elukõlblikus tsoonis, kus arvatakse eksisteerivat tingimused vedela vee leidumiseks. See avastus inspireeriski Nature toimetust paluma ulmekirjanikul kujutada 400 aasta kaugust tulevikku, mil inimesed on ühele neist planeetidest asutanud esimese koloonia.

Kääbustähe olemasolu teatakse aastast 1999, kuid see muutus tõeliselt huvitavaks siis, kui Belgia Li?ge’i ülikooli teadlane Micha?l Gillon ja tema kolleegid pöörasid eelmisel aastal tähe suunas 60sentimeetrise läbimõõduga teleskoobi Trappist-South, mis töötab Tšiili mägedes. Eksoplaneetide otsimiseks ehitatud teleskoop avastab planeete siis, kui need liiguvad oma tähe ja Maa vahelt läbi, varjutades pisut tähe valgust. Teleskoop registreerib siis tähe heleduse vähenemise kui planeedi olemasolu tõendi. Juba esimesed vaatlused andsid tulemuseks, et kõnealuse punase kääbuse lähedastel orbiitidel tiirleb kaks Maa-mõõtu planeeti, lisaks veel üks pisut kaugemal. Tähele anti nimeks Trappist-1 ja Belgia astronoomidele eraldati 500 tundi vaatlus­aega kosmoseteleskoobiga Spitzer.

Need vaatlused andsid uusi tulemusi. Teleskoobiga tehti kindlaks, et kääbustähe ümber tiirleb koguni seitse kiviplaneeti. Viis neist on Maa-suurused, kaks pisut väiksemad, jäädes kogukuse poolest Maa ja Marsi vahepeale.

Loe teadlaste meeli erutavast planeedisüsteemist lähemalt jaanuarikuu Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130