Mõned liigid on tähtsamad kui teised

Meritähtede kõrvaldamine väikesest ökosüsteemist põhjustas kõigest üheainsa aasta jooksul liikide vähenemise poole võrra.  Foto: Shutterstock

Kogu meie planeedi tulevik oleneb mõne üksiku liigi käekäigust. Vetikad, mesilased ja teised võtmeliigid hoiavad töös suuri ökosüsteeme, kuid nende jaks võib lõppeda.

Tatooshi saare kõrgel kivisel rannikul seisab üleval kaljudel üks mees ja loobib sügavasse vette meritähti. Ta on sel USA Washingtoni osariigi lähedasel saarel mitu tundi kangiga rassinud, kangutades loomi nende kodupaigast lahti. Tavaliselt elavad meritähed koos paljude teiste liikidega väikestes suletud ökosüsteemides kaljude alaosas, kuhu ulatub iga päev tõusuvesi. Nüüd lendavad nad õhus ja maanduvad oma kodust kaugel. Ootamatu kolimine toob aga peagi kaasa teadusliku läbimurde.

Aasta on 1963 ja mees kaljudel on ameeriklasest zooloog Robert Paine. Ta uurib parajasti, kuidas mõjub ökosüsteemile toiduahela tipu eemaldamine. Tema väljavalitud väikeses ökosüsteemis on meritäht Pisaster ochraceus ülim kiskja. Meritähed söövad nii rannakarpe, tigusid kui ka tillukesi koorikloomi, kes koos näiteks vetikate, merirooside ja merekäsnadega moodustavad ülejäänud toiduahela. Paine’i üllatuseks põhjustas meritähtede kadumine kõigest üheainsa aasta jooksul selle väikese ökosüsteemi liikide vähenemise poole võrra.

Toiduahela ülemise lüli hävitamisel oli kogu ökosüsteemi struktuurile ja koostisele palju suurem mõju, kui teadlased seni arvanud olid. Sellist tippröövlooma nagu meritähte ei peetud varem ökosüsteemidele elutähtsaks, kuna ükski teine liik ei olnud neist kui toidust sõltuv. Röövloomad näisid ökosüsteemile midagi tagasi andvat alles siis, kui nad surid ning nende korjustest vabanes pinnasesse toitaineid. See tundus naeruväärselt väikese panusena võrreldes kas või taimedega.

Kuigi röövloomade rolli oli alahinnatud, olid teadlased siiski ühel meelel selles, et ökosüsteemi liigirikkus on suur väärtus ning rohkete liikidega ökosüsteemid on tugevamad. Liigirohkus tähendab, et liikide „vastutus“ ökosüsteemi ees on jagatud. Isegi kui üks liik peaks näiteks epideemia tõttu välja surema, võtavad teised organismid selle rolli sujuvalt üle. Kui ökosüsteemis leidub arvukalt liike, suudab süsteem üle saada haiguspuhangutest ja looduskatastroofidest, samal ajal kui liigivaesed ökosüsteemid võivad ebasoodsate olude ilmnedes kokku variseda.

Paine’i vaatlused aitasid paremini mõista, kuidas ökosüsteemid toimivad. Selgus, et osa liike on asendamatud. Paine eemaldas ökosüsteemist üheainsa liigi ja kogu süsteem muutus. Ilma meritähtedeta tekkis rannakarpidel võimalus hõivata kaljud ja tõrjuda sealt teised liigid välja.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Loe näiteid võtmeliikide kohta jaanuarikuu Imelisest Teadusest!

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555