Ninasarvikute eluohtlik eelmäng

Emane proovib enne paaritumist oma partneri jõudu ning tihti muutub eelmäng vägivaldseks ja veriseks.  Foto: Shutterstock

Osa loomaliike harrastab paaritumishooajal kõike muud kui õrna armatsemist. Kui on tarvis oma geene edasi anda, ei kohuta loomi valulikud eelmängud, kehavigastused ega isegi kallima kõhutäiteks langemine.

Hormoonid äratavad ninasarvikute loomalikud kired. Nende tonniraskuste elukate eelmäng meenutab pigem poksivõistlust kui õrna sissejuhatust uute ninasarvikute eostamisele. Paaritumisrituaal algab sellega, et emane ajab paar tundi oma paarilist taga ja tihti lõpeb see veriselt. Enamasti ärritub isane erutunud emase peale sedavõrd, et vehib tema poole ründavalt oma sarvega. Isane kasutab agressiivset käitumist selleks, et demonstreerida oma jõulist ülekaalu emasest, kes teda enne paaritumist proovile paneb – peamiselt eesmärgiga veenduda, kas partneril on järglastele pakkuda ikka häid geene. Eelmängu ajal võivad ninasarvikud teineteist nii hammustada kui ka sarvega rammida.

Üksikutel juhtudel muutub eelmäng niivõrd karmiks, et lõpeb elu jätkava paaritumise asemel hoopiski surmaga. Ühes Bangladeshi loomaaias suri isane ninasarvik 2004. aastal liiga vägivaldse eelmängu tagajärjel.

Loe detsembrikuu Imelisest Teadusest veel Brasiilia koopaputukate, lameusside, suurtrappide, tigude, mesilaste, kukkurhiirte ja anakondade karmidest pulmakommetest.

 

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657