"Troonide mäng" ja teadus: kas zombid on päriselt olemas?

Fännid etendamas "Troonide mängu" tegelaskujusid.   Foto: Shutterstock

Lõputud talved, inbriidsed perekonnad ja jõhkrad mõrvad – juulikuus jõudis maailma teleekraanidele hittsarja „Troonide mäng“ 7. hooaeg. Imeline Teadus uurib, kas draakonid, zombid ja Ebalased võivad olemas olla ka loodusseaduste järgi.

Näiteks lepatriinudest, keldrikakanditest ja sipelgatest saavad tõesti omalaadsed zombid, kui parasiidid haaravad viiruste ja keemiarelvade abil nende üle kontrolli.

Telesarjas „Troonide mäng“ taaselustavad Ebalased surnuid ning muundavad nad zombisarnaste sõdurite armeeks. See pole pelk fantaasia. Looduses leidub hulganisti näiteid olevustest, kes allutatakse teiste loomade täielikule kontrollile.

Käguvamplase vastsed võivad muuta lepatriinu oma zombist ihukaitsjaks, kes aitab vastsel vaenlasi eemal hoida. Samasugune ohver on keldrikakand – tema nakatub parasiidist lameussiga.

Lameuss kasvab üles keldrikakandi kehas, kuid oma elutsükli lõpetamiseks peab ta edasi liikuma lõpp-peremeeslooma, kelleks on kuldnokk. Selleks paneb lameuss keldrikakandi hooletumalt käituma, nii et too liigub avatud ja valgusküllastes piirkondades märksa rohkem, kui seda teeks terve kakand. Sel moel muutubki keldrikakand vastu oma tahtmist kuldnokale kergeks saagiks.

Eriti rafineeritud võtted on seenel kedristõlvikul. Seen nakatab sipelgaid ja eritab tugevat kemikaalide segu, mis mõjutab sipelga aju, pannes sipelga hammustama igasuguseid asju enda ümber. Seene eesmärk on sundida sipelgas haarama lõugadega kinni lehest, mida seen saab kasutada edasise kasvulavana.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Loe augustikuu Imelisest Teadusest lähemalt, millistel "Troonide mängu" imedel on olemas teaduslik tagapõhi.

 

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555