Kas smiley on uus kirjavahemärk?

Emotikonid aitavad argisemat laadi kirjalikus suhtluses edasi anda tuju ja emotsioone.  Foto: Shutterstock

Kas smailid ehk eriti just arvutisuhtluses kasutatavad naerunäod ja muud emotsioonimärgid ehk emotikonid võivad aja jooksul muutuda ametlikeks kirjavahemärkideks?

Vastab Eesti Keele Instituudi peakeelekorraldaja Peeter Päll:

„Ma ei usu, et neist saavad kirjavahemärgid. Kirjavahemärkidel on teine ülesanne, nad eraldavad lauseosi üksteisest. Tõsi, ka näiteks hüüumärk annab emotsiooni edasi. Ka smiley`d on pigem teksti ilmestavad elemendid, mis püüavad edasi anda tundeid. Ma usun küll, et neid hakatakse üha rohkem kasutama, aga vaevalt neid kunagi reeglistama hakatakse nagu kirjavahemärke.

Ma isegi kasutan mõnikord emotsioonimärke, eriti kui on soov edasi anda naerunägu. See lisab lihtsalt ühe võimaluse emotsiooni kompaktsemaks väljendamiseks. Suulises kõnes inimesega suheldes me ju näeme tavaliselt tema näoilmest, millises kontekstis tema lauset mõista. Kirjalikus suhtluses sellist vahetut kontakti inimeste vahel ei ole ning ilmselt seda lünka emotsioonimärgid tasandavadki. Nende keelamiseks ega ka sunduslikuks tegemiseks ei ole loomulikult mingit vajadust. Aga vaevalt küll jõuavad nad kunagi Riigi Teatajasse ja ametlikesse tekstidesse, nad kuuluvad argikeelse suhtlusstiili juurde.“ 

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555