Ameerika lipud Kuul on muutunud valgeks

Apollo 17 astronaut Harrison Schmitt poseerib 1972. aasta 11. detsembril Kuul USA lipuga, mille kohal paistab Maa.   Foto: NASA

Enamik Apollo missioonide poolt Kuule jäetud USA lippudest seisab endiselt püsti, kuid on tõenäoliselt muutunud täiesti valgeks.

Kuu ümber tiirlev NASA kosmoseaparaat Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) on pildistanud Apollo meeskondade maandumispaiku, kuhu astronaudid heiskasid ka Ameerika lipud. Piltidelt on näha maandumismoodulite ja kuusõidukite jäetud jäljed ning neilt on võimalik tuvastada isegi Kuule maha jäänud instrumentide asukohad. Piltidelt paistvate varjude põhjal on LRO teadlased järeldanud, et ka lipud on endiselt püsti, välja arvatud kõige esimeses, Apollo 11 maandumispaigas. Teise inimesena Kuu pinnale astunud Buzz (Edwin) Aldrin raporteeris juba 1969. aastal, et Apollo 11 kuumooduli lahkumise ajal paiskasid mootorist väljunud gaasid lipu ümber.

Peaaegu poole sajandi pikkune päikese käes lehvimine pleegitaks lipud ära isegi Maa peal, millised võivad praeguseks välja näha Kuul asuvad lipud? Ameerika geoloog ja kuuteadlane Paul Spudis kirjutas mõne aasta eest ajakirjas Air & Space, et lipud on pidanud taluma temperatuuri kõikumist 100 kraadist Celsiuse järgi valgel ajal kuni -150 kraadini pimedal ajal. Lisaks on nailonist lippe kahjustanud ultraviolettkiirgus, mistõttu need on tõenäoliselt muutunud valgeks.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657