Sotsiaalmeedia ja depressioon on lähedalt seotud

Ühest küljest tekitab sotsiaalmeedia ise depressiooni, teisalt võib depressiivsetel inimestel olla ka suurem tung sotsiaalmeediasse.  Foto: Shutterstock

Mida sagedamini inimene sotsiaalmeediat külastab ja mida rohkem aega ta seal viidab, seda suurem depressioonioht teda ähvardab, selgub USAs läbi viidud uuringust.

Pittsburghi ülikooli meedia ja tehnoloogia tervisemõjude uurimise keskuse juht dr. Brian A. Primack küsitles koos kolleegidega 1787 ameeriklast vanuses 19 – 32 aastat. Neil paluti täita küsimustik, mis hõlmas 11 kõige populaarsemat sotsiaalmeediaplatvormi (Facebook, YouTube, Twitter, Google Plus, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Printerest, Vine ja Linkedin).  

Küsitlusest selgus, et vastanud veetsid sotsiaalvõrgustikes aega keskmiselt 61 minutit päevas ja külastasid oma erinevaid sotsiaalmeediakontosid 30 korda nädalas. Kuid enam kui veerandil vastanuist ilmnesid tõsised depressiooniilmingud. Need olid seda märkimisväärsemad, mida rohkem inimesed sotsiaalmeediat kasutasid. Isikutel, kes külastasid sotsiaalmeediat nädalas kõige sagedamini, esines depressiooni 2,7 korda suurema tõenäosusega kui sotsiaalmeediasse kõige harvemini sisse logivatel inimestel. Neil, kes veetsid sotsiaalmeedias päevas kõige rohkem aega, oli depressioonirisk 1,7 korda kõrgem kui inimestel, kes kulutasid Facebookile, Twitterile või teistele platvormidele kõige vähem minuteid.

Sotsiaalmeedia ja depressiooni vahekord on eriilmeline: ühest küljest tekitab sotsiaalmeedia ise depressiooni, teisalt võib depressiivsetel inimestel olla ka suurem tung sotsiaalmeediasse. See võib käivitada üsna hukatusliku nõiaringi, selgitas uuringu üks autoreid Lui yi Lin. Sotsiaalmeediast teiste inimeste elu ja saavutuste idealiseeritud ning ilustatud kajastuste lugemine tekitab kadedust ning usku, et kõik su ümber elavad huvitavamat elu kui sa ise. Lisaks tekitab sotsiaalmeedia kasutamine, seal mõttetute dialoogide pidamine ning tühiste mängude mängimine inimeses tunde, et ta on oma aega kasutult raisanud, see aga mõjub tujule halvasti.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Teiseks võib sotsiaalmeediasse kiindumine viia internetisõltuvuse kujunemiseni, mis on depressiooniga lähedalt seotud vaimne häire. Ning lõpuks võib sotsiaalmeedias sattuda küberkiusamise või mõne muu ebameeldiva kontakti ohvriks, mis samuti võib panna aluse depressioonile.

Uuringu autorite kohaselt peaksid arstid depressiooniga patsientidelt rohkem küsima nende sotsiaalmeedia-harjumuste kohta. Ennustuste kohaselt muutub depressioon 2030. aastaks kõige sagedasemaks töövõimetuse põhjuseks jõukate riikide elanike seas.

 

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555