Neandertallased võisid kasutada süütepulbrit

Neandertallased kasutasid tuld, kuid siiani pole kindlalt teada, kas nad oskasid seda ise ka süüdata.   Foto: Shutterstock

Neandertallaste laagriplatsidelt on leitud looduslikku ainet mangaandioksiidi, mis alandab puidu süttimistemperatuuri. Neandertallased võisid seda kasutada süütepulbrina.

Küsimus, kas neandertallased oskasid ise tuld süüdata või hankisid nad tuld metsatulekahjudest ja hoidsid seejärel lihtsalt leeki elus, on siiani lahtine. Nüüd on aga arheoloogid leidnud uut tuge hüpoteesile, et nad mõistsid tõesti ka tuld läita. Enamgi veel: neandertallased võisid tunda lausa omalaadset keemilist süütepulbrit.

Edela-Prantsusmaal asuvast arheoloogilisest leiukohast Pech-de-l’Azé I, kus paikneb neandertallaste 50 000 aasta vanune laagriplats, on leitud mangaandioksiidi tükke. Seda musta või pruunikat ainet leidub ümberkaudses pinnases üsna rohkesti, ent miks neandertallased seda laagrisse tassisid? Siiani arvasid arheoloogid, et nad kasutasid ainet kehamaalingute tegemiseks, kuid lõkkeasemest pärineva tuha ja tahmaga oleks see ju palju hõlpsam olnud. Lisaks köitis arheoloogide tähelepanu asjaolu, et neandertallased on miskipärast korjanud just mangaandioksiidi, mitte mangaani teisi oksiide, mida looduses samuti esineb.

Seetõttu on arheoloogid tulnud mõttele, et neandertallased võisid mangaandioksiidi kasutada omalaadse keemilise süütepulbrina, kirjutab ajakiri Scientific Reports. Puidu pinnale puistatuna alandab see puidu süttimistemperatuuri 250 kraadini Celsisuse järgi. Keemiliselt töötlemata puit vajab süttimiseks vähemalt 350-kraadist temperatuuri. Arheoloogide poolt läbi viidud katses oligi mangaandioksiidi tükkidega segatud puidulaaste märksa lihtsam süüdata kui paljast puitu.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555