Kas koidu ja eha ilmed on erinevad?

Kuna hommikune õhk mere kohal sisaldab vähe aerosoolvinet ja udu, on silmapiiri lähedane taevas roosakaskollane, oranžid toonid puuduvad täielikult. Kui aga õhus on udu, on ka koit oranž.  Foto: Shutterstock

Kas koit ja loojang on visuaalselt erinevad (kui jätta kõrvale ilmakaared) või tajume neid erinevana vaid psühholoogilistel põhjustel? Kas on võimalik näiteks foto järgi öelda, kas tegu on päikeseloojangu või –tõusuga, kui vaataja ei tea pildistamise kellaaega ja ilmakaart? Vastavad teadlane ja loodusfotograaf.

Vastab Tartu Ülikooli füüsika-matemaatika emeriitprofessor Rein Rõõm:

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Loojuva päikese hajuskiirgus muutub pilvekihti ja õhus leiduvatest aerosoolidest tekkinud vinet läbides punaseks.   Foto: Shutterstock

Öö jooksul piirkiht rahuneb ja vine jõuab nõrgeneda või isegi kaduda. Tulemuseks on kuldne või roosakas-kuldne viirg silmapiiril vahetult enne päikesetõusu ja roosakaskuldne, horisontaalselt välja venitatud oreool äsja tõusnud päikese ümber.  

Nii et tüüpiline päikesetõus on roosakas-kuldne ja loojang punane.

Kirjeldatu  kehtib juhul, kui piirkiht käitub „normaalselt“ ning piirkihis puuduvad udulinikud ja -joomed või madalad udupilved (need on omased hommikusele piirkihile). Ka udu võib põhjustada  punase päikesetõusu." 

Vastab loodusfotograaf Remo Savisaar:

"Kui vaadata lihtsalt päikesevalguse kvaliteeti ehk spektrit, siis mina ei ole vahet täheldanud. Küll aga kaasneb hommikuse päikesetõusuga sageli kerge udu, sest see on päeva kõige külmem hetk.

Just asjaolu, et pildil on (õrnas) udulooris sooja valgusega hetk, võib osutada, et tegu on päikesetõusuga. Päikeseloojangute puhul esineb udu tunduvalt harvem."

 

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555