Valmimas on järjekordne Eesti tudengisatelliit

Foto: Viktoria Tkatšenko, TTÜ personalijuhtimise magistrant

Hiljemalt 2018. aastal peaks orbiidile jõudma Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) innovatsiooni ja ettevõtluskeskuse Mektory loominguna sündiv järjekordne Eesti tudengisatelliit.

 

Satelliidiprogrammi juhi Mart Vihmandi sõnul kujuneb TTÜ-Mektory satelliit kaugseiresatelliidiks, mis hakkab Maad jälgima ja pildistama. Kuna TTÜs on eriti hästi arenenud elektroonika ja side valdkonnad, siis pannaksegi tudengisatelliidi juures erilist rõhku just nendele kahele alale.

„Satelliidi missioon on ju eelkõige haridusliku kogemuse andmine tudengitele ja rakendustehnoloogiate väljatöötamine,“ ütles Vihmand. „Satelliit ei hakka kommertsülesannetega tegelema.“

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Satelliidi ehitamises osalevad TTÜ seitse instituuti neljast teaduskonnast, iga instituut valmistab oma kompetentsi kuuluva alamsüsteemi, mis kõik ühendatakse satelliidi pardal tervikuks.

Tehiskaaslase asendi määramise ja kontrollimise süsteemi ehitamisel tehakse koostööd Tartu Observatooriumiga.

Satelliit tuleb sama suur nagu ESTCube (10 x 10 x 10 sentimeetrit), kuid see saab endale ka mõned lahtikäivad päikesepaneelid täiendava energia hankimiseks. Pardale paigaldatakse kõrgsageduslik lairibasaatja, mis töötab lainepikkusel 10,5 gigahertsi.

Kaamera täpsemad omadused on veel väljatöötamisel, rääkis Vihmand. Kursi muutmise võimet tehiskaaslasel olema ei hakka, kuid see saab korrigeerida oma asendit, st kaamera vaatesuunda.

Praegu pole satelliidil veel nime. Vihmandi sõnul on käimas nimekonkurss, ent ka ettevõtetele on jäetud võimalus konkureerida nimisponsoriks. Hetkel on programmiga liitunud Telegrupp ja Satrian Aerospace, kes ehitavad satelliidiga opereerimiseks maapealse juhtimisjaama. CGI Eesti on tarkvaraarendamise partner ja Stoneridge Electronics kvaliteedijuhtimise tehnoloogiasponsor.

Nii tehiskaaslase kui juhtimisjaama ehitamine kui kasutamine peaks TTÜ tudengitele andma kosmoseprojektis osalemise praktilise kogemuse ning valmistama neid ette tööks suurtes tehnoloogia- ja kosmosefirmades, loodab ülikool.

Praegu on lennu ettevalmistamisega hõivatud üle 40 tudengi, enamik neist magistri- ja doktoriõppest, ja 15 akadeemilist juhendajat. Kokku osaleb töös kümnekonna rahvuse esindajaid. Orbiidile peaks tehiskaaslane jõudma hiljemalt 2018. aastal.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555