Muumia hoidis rinnal vanimat juustu

Muumia leiti Hiinast ja on umbes 3600 aastat vana, nagu ka selle rinnalt leitud juustutükike.   Foto: Yimin Liu & Yusheng Yang

Loode-Hiinas asuvast külalislahkusetust Taklimakani kõrbest leiti maailma vanima juustu tükikesi, mis olid pandud sinna maetud muumiate kaelale ja rinnale. Arvatavasti pandi kollakas juust surnutele teispoolsusesse maiuspalana kaasa, et nad ei peaks nälga kannatama.

Juustutükkide vanuseks hinnati ligikaudu 3600 aastat. Juust säilis meie ajani tänu väga kuivale kõrbeõhule ja kõrbeliiva suurele soolasisaldusele. Avastuse tegid Hiina arheoloogid, kes leidsid kuivanud juustutükid kümnest hauast, mis sisaldasid hästi säilinud muumiaid, kes olid puhkama pandud paadisarnastes puukirstudes.

Surnuaed avastati 1934. aastal ja seal on sadu Kaukaasia päritolu ja näojoontega muumiaid.Hiinast leitud juust on läbi aegade vanim, kuid teadlased leidsid 2012. aastal jälgi veelgi varasemast juustutootmisest Poolas. Arheoloogid leidsid õhukese rasvakihi 7500 aasta vanustelt potikildudelt. Anumat oli tõenäoliselt kasutatud juustu valmistamiseks.

 

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555