Kuukulgurite võistluse võitja saab 20 miljonit dollarit

20 miljoni dollari võitmiseks pole vaja midagi muud kui saata Kuule robot, lasta sellel 500 meetrit Kuu pinnal ringi sõita ning saata retke ajal salvestatud andmed tagasi Maale. Uut võidujooksu Kuule finantseerib internetihiiglane Google ning selle abil loodetakse anda võimas süst kosmosetööstuse arengule. Kui näiteks külma sõja aegadel viisid kosmosetööstust edasi riiklikud rahastamisprogrammid, siis nüüd oodatakse arengut just erasektorist.

Võistlust finantseerib internetiettevõte Google, kuid seda haldab organisatsioon X Prize Foundation. Ettevõtmise eesmärk on puhuda sisse uus elu meie naaberplaneedi Kuu uurimisele. Alates mehitatud ja väga kallistest ekspeditsioonidest 1960ndatel ja 1970ndatel on suurte kosmoseriikide Kuu tundma õppimiseks tehtud jõupingutused olnud üsna piiratud. Kuna riiklike programmide rahastamine on kriisis, arvab Google, et aeg on küps erasektori mängu toomiseks. Varasemate konkursside kogemused näitavad, et see tõesti toimib. Näiteks pandi 2004. aastal välja 10 miljoni dollari suurune preemia meeskonnale, kes suudab esimesena inimese 100 kilomeetri kõrgusele viia. Tõenäoliselt hakkabki kosmosesõiduk SpaceShipOne peagi turiste lühikestele kosmosereisidele lennutama. Ka lennunduse lapsepõlves andsid suured preemiarahad arengule mitmel korral tõuke. Algselt pani end võistlusele kirja 33 meeskonda, kuid kolm langesid kiiresti välja. Formaalselt on veel aktiivsed 26 meeskonda, kuid kindlasti langevad ka nendest mõned veel ära, näiteks rahapuuduse tõttu.

Kuu on kallis lõbu

Just nimelt rahapuudus võib paljud meeskonnad halvata, sest kulud on suured. Korraldajad ise arvavad, et ühe kuusõiduki välja töötamine ja eriti selle üles saatmine võib maksta 60 miljonit dollarit. Seevastu on parimatel meeskondadel head võimalused kasumlikeks lepinguteks selliste kosmoselennuorganisatsioonidega nagu NASA ja ESA. Google arvab, et tekib suur kommertsturg, osalt seetõttu, et Kuu on hea platvorm Maa, Päikesesüsteemi ja universumi uurimiseks, ja osalt seetõttu, et sealt saab tuua palju väärtuslikke tooraineid.

Kuid Kuu keskkond on karm. Temperatuur kõigub suurel määral ja tolm võib rikkuda isegi parima elektroonika. Samal ajal on robotite laskumine Kuu pinnale atmosfääri puudumise tõttu tõeline väljakutse, kuna langevarjude kasutamine on välistatud. Kõva kuundumine võib lõhkuda ka parima roboti, nii et osavõtjatel on tulnud välja mõelda ebatraditsioonilisi meetodeid. Paar meeskonda panustavad näiteks õhupatjadele, mis avanevad hetkel, mil kuundumismoodul Kuu pinda tabab.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Üks teine probleem on loomulikult sõidukite üles saatmine. Üks meeskond, Astrobotic, töötab selle nimel, et saata robot üles raketi Falcon 9 lastina, samas kui teised meeskonnad otsustavad tõenäoliselt transpordi eest maksmisel ühineda. Mõnedel üksikutel meeskondadel on ambitsioon raketid ise välja töötada ja üles saata.

Kui see õnnestub, saavad NASA 40 aasta taguste missioonide jäänused endale seltsi. Kuid kummalisel kombel on see tekitanud muret Ameerika kosmoselennuagentuuris. Teadlased muretsevad, et kokkupõrge või üles keerutatav tolm hävitavad varustuse ja ajaloolised jäljed. Seepärast on NASA direktor Robert Kelso alustanud kiiruuringuid, kas kolmekümmet kuut täpselt määratletud Kuu piirkonda on võimalik kaitse alla võtta.

Uuest võidujooksust kuule ja selles osalevatest võistkondadest saad lähemalt lugeda Imelise Teaduse 2012. aasta aprilli numbrist. Artikkel oli kuuel leheküljel ning hästi illustreeritud.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657