Universumi kottpime lapsepõlv

Uued, võimsad, hiiglaslike mõõtmetega detektorid hakkavad registreerima gravitatsioonilaineid, mis on kosmoses levinud miljardeid aastaid. Vanimad neist pärinevad ajast enne esimeste tähtede süttimist. Need annavad meile uusi teadmisi universumi kõige paremini kätketud saladuste kohta.

© CLAUS LUNAU

ROLF HAUGAARD NIELSEN

1. VEEBRUAR 2022

Kui Galileo Galilei 1610. aasta 7. jaanuaril uue teleskoobi Jupiteri poole pööras, nägi ta esimese inimesena maailmas gaasihiiu kolme suurimat kuud ning tema avastus (nädalapäevad hiljem märkas ta ka neljandat) põhjustas revoluts­iooni astronoomias. Ehkki Galileo oli kõigi aegade esimene tähetark, kes pikksilma taevasse suunas, oli tema tööriist võrrel­des praeguste teleskoopidega pigem lihtne mängukann.

Praegu seisavad astronoomid taas uue ajastu lävel, sest tänu uuele tehnoloogiale saame varsti esimest korda heita pilgu universumi ülikaugesse, pilkaselt pimedasse minevikku, kuhu ükski tavaline, optiline teleskoop ei näe. Sõnumitoojad minevikust on gravitatsioonilained. See on nähtus, mis tekib siis, kui väga suure massiga objektid, näiteks neutrontähed või mustad augud, universumis kokku põrkavad. Siis tekivad suure amplituudiga gravitatsiooni- ehk lühemalt gravilained, mis liiguvad läbi universumi valguse kiirusel, moonutades ilmaruumi unikaalsel moel, surudes mateeriat ühes suunas kokku ja venitades seda ristisuunas välja.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress