Ülekaaluline osake kõigutab füüsikateaduse alustõdesid

W-boson on täpsustatud mõõtmiste põhjal osutunud üllatuslikult raskeks. See osake, mis osaleb radioaktiivsuses, ähvardab füüsika alusreeglid kahtluse alla seada. Osakese kaaluprobleemid võivad valgust heita tumeainele.

© Shutterstock & BiM

ROLF HAUGAARD NIELSEN

1. MÄRTS 2023

Olgu tegemist aminohapetega sinu kehas või mõne hiid­tähega kaugel ilmaruumis, kogu universumis eksistee­rivat mateeriat on võimalik kirjeldada osakestefüüsika standard­mudeliga, mida nimetatakse füüsika konteks­tis ka lihtsalt standardmudeliks. See on justkui pisimate, subatomaarsete osakeste piibel. Mudel selgitab, millistest osakestest aatom koosneb ja missugused jõud neid koos hoiavad.

Standardmudel on põhjapanev, edukas füüsikateooria, millest saadud teadmistele tuginedes on saanud võimalikuks igasuguste keerukate tippelektrooniliste seadmete konstrueerimine. Mudelil on siiski siiamaani mitu puudust, näiteks ei suuda see selgitada gravitatsiooni olemust. Hüpoteetilist osakest, mis gravitatsiooni vahendaks, pole veel avastatud.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress