Tuumapraam toob puhta elektri

Uutel, nn sulasoolreaktoritel põhinevad tuumajaamad on väga väikesed ning neid on võimalik paigaldada praamidele. Niisugune ujuv tuumajaam (või -praam) saab silduda suurlinna kai äärde ja varustada linna energiaga, kui päikese- ja tuuleenergiast ei piisa.

© Seaborg & Shutterstock

ROLF HAUGAARD NIELSEN

1. APRILL 2022

Ühel päeval 2030ndate alguses pukseeritakse 285 meetri pikku­ne praam põlise merelinna söesadama kai äärde. Pikki aastakümneid on seal laevadelt lossitud tohutuid söehunnikuid, mida on põletatud läheduses asuvas elektri­jaamas, et linnale energiat anda. Päevast päeva tõusis kõrgetest korstnatest tume­rohekat suitsu ja aastakümneid kahjustas õhureostus linnaelanike tervist, sellal kui happevihmad mürgitasid ümbruskonna loodust. Õnneks puhastatakse küll korstnasuitsu juba ammu väävel- ja lämmastik­oksiididest, ent samal ajal on drastiliselt suurenenud linna CO2-koguheide, kuna suure­neb rahva­arv ning sellega koos inimes­te elektri­tarbimine.

Väikseimatel praamidel on kaks reaktorit, mis toodavad elektrit 12 aastat. Seejärel paigutatakse praami vabasse lastiruumi kaks uut reaktorit, nii et praami tööiga on ühtekokku 24 aastat.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress